Výběr toho nejlepšího 1/2 roku 2016

VÝBĚR 1/2 ROKU 2016

Letí to, strašně to letí… Další půlrok zamnou a tady je pravidelný výběr.
Největší prostor dostávají zimní Lofoty, tentokrát se náš třináctidenní pobyt vyvedl nadmíru a byly to doslova fotografické žně! Už se těším na listopad, až se tam vrátíme.
Ale ani několik zimních návštěv Alpských velikánů nebylo vůbec k zahození. Když sníh nepřišel za mnou do Čech, musel jsem si za ním zajet.
Další velice vydařený hon na polární záře jsme zažili na Islandu, fotografie se ale objeví až v následujícím výběru, nemám tolik času na úpravy.

Bledské jezero, Slovinsko

Na začátku zimy jsme se vypravili do Slovinska. Naše kroky samozřejmě směřovali do Julských Alp, ale vynechat jsme nemohli ani Bledské jezeru s jeho ikonickým kostelíkem na ostrůvku uprostřed. Po západu slunce, když se nad jezerem rozprostřelo šero, uklidnil se vítr a zmizeli i poslední turisté, to byla parádní atmosféra. Musím se tam brzy vrátit.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 19mm (19mm EQ35mm), clona: 11, expozice: 3,2 sec, ISO: 100, formát: RAW, panorama 7 fotografií vertikálně


Nocleh pod obry - Dom, Matterhorn a Weisshorn, Švýcarsko

Zimní stanování má jednu obrovskou nevýhodu, noc má totiž asi 15 hodin a vydržte tak dlouho spát. Takže vstát víc než hodinu před východem slunce nebývá problém, ale spíše vysvobozením a abyste se zahřáli, vymýšlíte venku všechno možné i nemožné. Ještě za šera jsem proto nakomponoval náš skromný příbytek na pozadí s nejznámějšími vrcholy Švýcarska. Pak už stačilo jen stlačit spoušť a nechat techniku pracovat.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 70-200 f/4 L, ohnisko: 73mm (73mm EQ35mm), clona: 10, expozice: 80 sec, ISO: 100, formát: RAW

Aletschgletscher, Aletschhorn, Švýcarsko

Stavíte stan ve třech tisících metrech nad mořem na 2 metry širokém plácku, nejširším místě z celého hřebenu v širokém okolí. Obloha vymetená, slunko pálí, nikde ani noha, prostě pohodička. Před západem slunce popojdete jen pár metrů od stanu, zapíchnete stativ do sněhu, kocháte se pohledem na největší ledovec v Alpách, který leží pod vámi a který na obzoru rámují čtyřtisícovky, no není to paráda? Na utrpení při trmácení se na místo rázem zapomenete a jen si vychutnáváte další jedinečné okamžiky.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 21mm (21mm EQ35mm), clona: 9, expozice: 1/30 sec, ISO: 100, formát: RAW, panorama 6 fotografií vertikálně

Polární záře, Reinefjorden, Lofoty, Norsko

Cílem letošní další únorové návštěvy Lofot byla polární záře. Ani ve snu by mě ale nenapadlo, že budeme mít nakonec tolik příležitostí tento přírodní úkaz pozorovat a fotografovat. Konkrétně tato noc byla opravdu výjimečná. Silnější polární záři jsem na Lofotách zatím nezažil. Obloha doslova zeleně hořela a ať člověk namířil svůj fotoaparát na jakoukoliv stranu, vždy z něho vypadla skvělá fotka.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Sigma EF 20 f/1,4, ohnisko: 20mm (20mm EQ35mm), clona: 1,8, expozice: 10 sec, ISO: 1000, formát: RAW

Východ Slunce, Lofoty, Norsko

Předposlední ráno na Lofotách. Všichni jsme už měli paměťové karty plné k prasknutí a ani už nedoufali, že by mohlo něco zajímavého ještě přijít. Ani předpověď počasí nebyla bůh ví jaká, takže jsme nikam daleko nevyráželi a rozprchli jsme se před východem slunce jen v okolí ubytování. Tato fotka je pořízená cca 50 metrů od chatky, která byla naším hlavním táborem. Štíty nad fjordy byly dlouho temné, bez jediného slunečního paprsku. Okolo se motaly těžké mraky, které každou chvíli hrozily sprškou ledových krupek. Fjord byl ale díky bezvětří jako jedno velké zrcadlo, takže jsme i přesto zkoušeli fotografovat. A asi půl hodiny po východu slunce, kdy už jsem to chtěl zabalit a jít zpět do tepla, se konečně sluneční paprsky opřely do okolních kopců a byla to velká paráda. Toto je velká výhoda Lofot, nebo třeba i Islandu. Ještě i dlouho po východu, je slunce tak nízko nad horizontem, že vykouzlí takové barvičky, které známe v našich zeměpisných šířkách jen v prvních pár minutách.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 19mm (19mm EQ35mm), clona: 11, expozice: 3,2 sec, ISO: 100, formát: RAW, panorama 7 fotografií vertikálně

Rybářské domky, Reinefjorden, Lofoty, Norsko

Důkaz o tom, že na Lofotách lze občas vylézt z chatky v papučích a fotit polární záři přímo z cesty. Kompozičně to není úplně ono, je to spíše taková lepší reportážovka focená v době, kdy už záře nebyla příliš silná, ale ne zase tak slabá na to, aby si šel člověk už lehnout.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Sigma EF 20 f/1,4, ohnisko: 20mm (20mm EQ35mm), clona: 1,8, expozice: 7 sec, ISO: 800, formát: RAW, panorama 6 fotografií vertikálně

Související odkazy:

Výběr toho nejlepšího - 2/2 roku 2015
Výběr toho nejlepšího - 1/2 roku 2015
Výběr toho nejlepšího - 2/2 roku 2014
Výběr toho nejlepšího - 1/2 roku 2014
Výběr toho nejlepšího - 2/2 roku 2013
Workshopy
Galerie
Facebook - michalbalada.com
Instagram - michalbaladacom

19. 7. V Galerii přibylo několik nových fotografií z Norska.