Windy.com Fotíš? Tohle musíš mít!

Předpověď počasí pro fotografy II

Před více než třemi lety jsem na webu publikoval článek: Předpověď počasí pro fotografy.

Podle ohlasů i čtenosti samotného článku měl celkem úspěch a mnohým pomohl. Vše v něm zmíněné stále platí, ale doba postoupila, aplikace se vylepšují a dnes místo sledování několika různých zdrojů v podstatě už stačí jen jedna appka. A tou je česká Windy.com!

Ve světě je tahle šikovná aplikace mnohem známější než u nás. Používána je i vládami a organizacemi v krizových situacích jako silné bouře, hurikány atd.
Používají jí jachtaři, aby se neutopili ve vlnách, piloti aby je poryvy větru nerozmázli o ranvej a také fotografové, aby věděli, zda zítra ráno vyrazí na kopec, nebo budou sedět doma v křesle. Ono to totiž vážně funguje!


Kde se vzala?

Windy vznikla v roce 2014 a kombinuje spoustu modelů a různých dat (i ta, které používají moji oblíbení Yr.no). Je bez reklam a pochází z Česka! Založil jí a začal vyvíjet Ivo Lukačovič. Pokud tohle jméno neznáte, jde o chlápka, který kdysi rozjel web Seznam.cz, stále jej zcela vlastní a díky tomu patří mezi nejbohatší Čechy, aktuálně je na patnáctém místě a na účtech má pár miliard korun.

Co to vlasně umí?

Měl jsem rád například Český i Slovenský hydrometeorologický ústav a jejich meteogramy, ale měli nevýhodu v tom, že nebylo možné hledat konkrétní místa (tedy velmi omezeně ano, abych byl přesný). V tomto byl web Yr.no bezkonkurenční a to všude po světě. Ať už jsem potřeboval předpověď v Kanadě, USA, Norsku nebo na Novém Zélandu, zadal jsem konkrétní místo (obec, vrchol, horskou chatu…) a hned jsem viděl předpověď.
Poslední půlrok jsem tedy srovnával Windy a Yr.no. Například při fotografování na západě USA jsem často chodil téměř na jisto.

Sparks lake při východu slunce. Díky předpovědi jsem věděl počasí včetně toho, zda bude oblačnost, jestli ustane vítr a objeví se vytoužené mlha. Klaplo to na jedničku.

Výsledek? Windy vycházela o něco málo lépe. Teplota, srážky, oblačnost atd. hodně podobně, co se týká větru, Windy bezkonkurenčně válcuje Nory. To byla v mých očích dlouhodobě hlavní bolístka webu Yr.no. Vítr jim prostě nešel. Zatím co hlásili na vrcholcích Krkonoš třeba 5m/s, ČHMU varoval před silnou vichřicí, s nárazy až 25m/s a hádejte, kdo měl pravdu? Takže jsem byl nucen porovnávat více předpovědí a to není úplně zábava

Windy mě komplexně ukáže vše, kdekoliv na světě (obce, vrcholy, chaty, prostě na co si vzpomenete)! A ještě k tomu to je celé zabalené do velice příjemného uživatelského prostředí.Ať už jde o web, nebo appku. Už nemám důvod kontrolovat někde jinde.


Předpověď počasí pro fotografy detailně

Konkrétně si můžeme ukázat předpověď v praxi. Plánuji focení v Krkonoších a tak vybírám například Sněžku.
Po zadání jakékoliv lokality se Vám nabídnou místa se stejným názvem, když na ně najedete, rozbalí se výřez mapy a hned vybíráte tu správnou (například u Norů hledáte výrazně obtížněji).

Sněžka, tak jako spousta jiných míst, není jediná, vybírám tedy podle mapy tu správnou. Foto: Windy.com, PrintscreenSněžka, tak jako spousta jiných míst, není jediná, vybírám tedy podle mapy tu správnou. Foto: Windy.com, Printscreen

Po vyhledání správné lokality se mě hned rozbalí dole základní předpověď pro 6 následujících dní (Delší předpověď jak 2-3 dny musíte brát i zde s rezervou. Moje zkušenost ale je, že zde je i dlouhodobější předpověď přesnější, zmiňovaní Yr.no občas dělají v dlouhodobé předpovědi dost veletoče a možná i proto na ně kde kdo nadává, že nevycházejí). Když popojedete v této předpovědi do prava, zjistíte důležité Info o východu a západu slunce a hlavně uvidíte záběry webkamer v nejbližším okolí! To je skvělé na sledování aktuální situace, už nemusíte kamery složitě vyhledávat zvlášť (i Yr.no tuto funkci poskytuje).

Ve spodní liště vidíte základní předpověď. Foto: Windy.com, Printscreen

Když pojedete do prava, uvidíte webkamery v nejbližším okolí. Foto Windy.com, Printscreen

Vraťte se do leva a v nejspodnějším řádku rozkřikněte Meteogram. Tady už máte komplexní předpověď Teploty, rosného bodu, větru a jeho nárazů, tlaku, deště, oblačnosti, Základny mraků… Prostě všechno na jednom místě, skvělé!

Meteogram je nejkomplexnější předpověď, kterou můžete dostat. Foto Windy.com, Printscreen

Když spodní lištu zavřete, máte tu další možnost v pravé postranní liště. Zde si můžete pustit radar, animace teploty, větru, mraků atd.
Když si rozkliknete možnost – více vrstev, vyskočí na Vás do nedávna neuvěřitelné možnosti.
Animace vlhkosti, výšky hranice mrazu, mraků, mlhy, ozónu, prachu, tlaku a tak dále.

Animace pro předpověď výskytu mlhy. Foto Windy.com, Printscreen

Myslím, že není třeba dál popisovat, vše je intuitivní.

Aplikace je dostupná pro Android, iOS a na stránkách Windy.com.

Předpověď běží také na webu Windy.com


Používáte appku Windy? Jaké máte zkušenosti? Nebo doporučíte nějakou jinou? Nebo je Vám předpověď počasí ukradená? Komentáře pod článkem jsou tu pro Vás, pokud tam pár slov utrousíte, budu rád.

Související odkazy:
Nabídka- Workshopy
Galerie
Facebook - michalbalada.com
Instagram - michalbaladacom
Patreon - michalbalada.com

15. 11. Vložil jsem nové fotky z Česka a Islandu. Zbývají poslední volná místa na zimní workshopy.