Home  »  Články  »  Monte Pelmo - nejkrásnější hora Dolomit

Monte Pelmo - nejkrásnější hora Dolomit

 

Monte Pelmo – nejkrásnější hora Dolomit

Když se nad tím tak zamyslím, ti Italové to stejně vychytali snad nejlépe, ze všech evropských států. Mají vše od nejvyšších Alpských vrcholů (o mém oblíbeném Mont Blancu jen psal již dříve), přes nezaměnitelné Dolomity a nespočet dalších pohoří až po malebné Toskánsko, dále pak skalnaté pobřeží i písečné pláže s vyhřátým mořem a na jihu i aktivní sopky, no co víc by si mohli přát…

 

 

Dolomity jsou rájem krajinářů, to je bez debat. A právem! Královnou a nejvyšší horou je známá Marmolada. Ale i když její severní stěnu pokrývá ledovec (v podstatě jediný v celých Dolomitech), krásou příliš neoplývá. V jejím okolí je několik třítisícovek, které jsou mnohem více fotogenické, v první řadě s již zmíněným Pelmem.

 

 

Monte Pelmo

Nejimpozantnější pohled na Monte Pelmo, ale i další dvě třítisícovky a jedny z nejvýraznějších vrcholů v Dolomitech (Monte Antelao a Chivettu, oba vrcholy přes 3200mnm) je oblast zvaná Mondeval se stejnojmenným vrcholem.
Jedná se o travnatý „lavor“, na jehož dně je malé jezírko Lago delle Baste, ve kterém se typická silueta Monte Pelma při uklidnění větru nádherně zrcadlí a především západy slunce jsou tu epické. A samozřejmě nejen Pelmo, ale i ostatní okolní skalnaté vrcholy.
Na toto místo se při pravidelných podzimních workshopech vždy nejvíce těším, byl jsem tu již nesčetněkrát, ale stojí opravdu za to a v podstatě vždy dokáže něčím překvapit!

 

Něco málo zeměpisu

Monte Pelmo je samostatnou skalní skupinou v Ampezzánských Dolomitech (ano, jméno nese tato část po známé Caortině d´Ampezzo, která je odtud na dohled).
Výška je udávána 3168 metrů a jedná se tak o jedenáctou nejvyšší horu v Dolomitech.

 

Monte Pelmo je samozřejmě cílem mnoha turistů i horolezců (prvovýstup 1857). Na vrchol vedou zajištěné ferraty a mnoho lezeckých cest a to i velmi těžkých, například severní stěnou.

 

 

 

Kdybyste chtěli na podzim do Dolomit vyrazit s partou stejně nadšených fotografů, stačí sledovat aktuálně vypsané fotografické workshopy a přihlásit se, takže se v případě zájmu ozvěte.

  Související odkazy:
                             • Nabídka- Workshopy
                             • Galerie
                             • Facebook - michalbalada.com
                             • Instagram - michalbaladacom
                             • Patreon - michalbalada.com

Sdílet |

Komentáře k článku

Jméno: *
E-mail: *
Web:
Zpráva: *

Napište číslo: *

 
Michal Balada | Web | 27.06.2017
Jana: Dolomity určitě nezklamou :)
Jana | 26.06.2017
V létě do Dolomit vyrážíme na dovolenou, tak díky za tip.