Home  »  Články  »  Peklo u Nového Města nad Metují

Peklo u Nového Města nad Metují

Peklo u Nového Města nad Metují

Peklem se nazývá osada, nacházející se v romantickém údolí Metuje mezi Náchodem a Novým Městem nad Metují. Toto hluboké cca 10 kilometrů dlouhé údolí má své kouzlo v každém ročním období, avšak na podzim se z něho stává za příznivých podmínek téměř fotografický ráj. A to především díky místním bukovým lesům, které v tento čas hýří barvami. V samém středu Pekelského údolí, u soutoku Metuje s Olešenkou se nachází Bartoňova útulna, vhodná k občerstvení nebo i přespání. Jedná se o bývalý mlýn, který známý architekt Dušan Jurkovič přestavěl na turistickou chatu.

Nás bude zajímat především úsek toku mezi Peklem a Novým Městem n. M., kde se řeka zařezává do hlubokého kaňonu a překonává četné peřeje.

Peklo nad Metují


Auto je vhodné nechat hned za prvním mostem ve směru od Nového Města. Přes řeku se tu klene starý most pro pěší a právě ten nás dovede na červeně značenou turistickou cestu, která nás tímto téměř nedotčeným koutem přírody provede. Celých pět kilometrů až k Bartoňově útulně vede těsně podél vody, proto můžete fotografovat prakticky všude, kde si jen usmyslíte.

Peklo nad Metují

Canon 5D Mark II, EF 17-40, Panorama 4 fotografie vertikálně


Pokud se chcete těmito místy jen procházet, pak vyražte kdykoliv. Pokud však máte v plánu nafotit pěkné snímky, je vhodné vyrazit brzy ráno, v lepším případě ráno po větším dešti, kdy se z vodní hladiny zvedá pára. Právě tento mlžný opar dodá fotkám neopakovatelnou atmosféru. Dá se všeobecně říci, že je vždy lepší, fotografovat vodu přímo v dešti, nebo těsně po něm, protože barvy na výsledných fotografiích jsou mnohem živější, nežli za sucha. A máte-li pak trochu štěstí, prosvítí Vám mlhu nad hladinou sluneční paprsky, které fotce dodají neopakovatelnou atmosféru.

Pokud nebudete hluční, můžete zde vyfotografovat i ledňáčky, nebo lovící Volavky. Jen pouhé sledování těchto nádherných ptáku je pastvou pro oči.

Peklo nad Metují

Canon 5D Mark II, EF 17-40, Panorama 3 fotografie vertikálně


Po zmiňovaných pěti kilometrech se dostanete k dalšímu mostku, po kterém se již dostanete ke zmiňované chatě.

Pokud by Vám to nestačilo, můžete se vydat dál po červené, proti proudu Olešenky. Říčku dalších několik kilometrů kopíruje stará asfaltová cesta a i zde se dají v balvanitém korytu nasnímat zajímavé úlovky.

Další variantou je pokračování podél Metuje až k Náchodu a to po žluté turistické značce. Zde však teče řeka poměrně líně v již otevřenějším údolí a není tu proto tolik zajímavých míst. Podél vody vede téměř nová asfaltová cesta vhodná spíše pro jízdu na kole či kolečkových bruslích.

Pokud v těchto místech hned na první pokus nenafotíte "životní záběry" nevěšte hlavu, krajinářská fotografie není jako fotografování v ateliéru, kde si vytvoříte podmínky přesně takové, jaké je chcete mít. Vracejte se a ona Vás příroda jednou mile překvapí a naservíruje ty pravé podmínky, pak už je to jen a jen na Vašem umění...

Přeju dobré světlo!

Shrnutí:

Délka základní trasy: Nenáročných cca 10 km (Nové Město n. M – Peklo a zpět).
Parkování: Při příjezdu od Nového Města "plácek" po levé straně cesty u mostu přes řeku.
Občerstvení a ubytování: Bartoňova útulna

Další fotografie z těchto míst si můžete prohlédnout v Galerii.
 

Sdílet |

Komentáře k článku

Jméno: *
E-mail: *
Web:
Zpráva: *

Napište číslo: *

 
Michal Balada | Web | 04.12.2013
Alžběta: Tak to vám závidím tak krásnou a klidnou lokalitu :)
alzbeta balcarova | 30.11.2013
Velmi krásné místo které velmi miluji.Mám chalupu ve Slavonˇově kde podnikám tůry přes Mezilesí a Sendraž do Pekla ,nebo Rokol ,Doly Peklo atd. Velmi ráda vzpomínám.
jabr | Web | 25.05.2010
Moc hezké fotky. A obzvlášť skvělý tip na krásné místo :-)