Home  »  Články  »  Výběr toho nejlepšího - 1/2 roku 2010

Výběr toho nejlepšího - 1/2 roku 2010

VÝBĚR 1/2 ROKU 2010

Od spuštění nového webu uběhly již více než 3 měsíce. Dlouho předtím jsem přemýšlel, zda pod jednotlivé fotografie psát i krátké komentáře, protože téměř každá má svůj příběh. Někdy zcela banální, někdy takový, že na něho dlouho nezapomenu.
Rozhodl jsem se nakonec vystavené fotografie ponechat bez komentářů, protože by zbytečně odváděly pozornost a měnily by Vaše vnímání jednotlivých snímků. Také jsem toho názoru, že je jedno, jak bylo výsledku dosaženo. Jestli si záběr vyžádal dlouhé čekání na to správné světlo, či byl pořízen zcela náhodně cestou z práce.
Každý půlrok proto budu vybírat pár top záběrů, ke kterým přidám i pár řádků. Půjde o můj subjektivní výběr toho nejlepšího a nejzajímavějšího.


MĚSÍC NAD DOLINOU

Nejmenší velehory světa jsem si oblíbil hned z několika důvodů. Jsou, co by kamenem dohodil, bez problému se zde domluvím rodným jazykem a lze zde, dovolí-li to počasí nafotografovat perfektní vysokohorské záběry.
Velkou Studenou dolinu mám ze všech tatranských asi nejraději. Je snadno přístupná a na Zbojničce se nám vždy dostalo vřelého přijetí a co je velmi neobvyklé, téměř pokaždé nám přálo počasí.
Udělal jsem výjimku a zařadil právě tento snímek přesto, že pochází ještě z konce minulého roku. Článek z našeho nezapomenutelného focení jsem již publikoval. Měli jsme perfektní světlo při východu slunce, mě však nejhodnotnější přijde tato fotografie. Neoplývá skvělým světlem, má však výborný prostor a troufám si říci, neokoukanou kompozici. Celkově je totiž těžké ve Vysokých Tatrách vymyslet něco nového. Jsou svou rozlohou malé a tudíž také ze všech možných úhlů nafotografované. Je to na jednu stranu hendikep, na druhou velká výzva.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 17mm (17mm EQ35mm), clona: 11, expozice: 1/6sec, ISO: 100, formát: RAW, panorama 7 vertikálních fotografií

 

SNĚŽKA

Krkonoše jsou v mých očích protipólem Tater. Turisty tu potkáte na každém kroku (je pravdou, že v Tatrách tomu v hlavní sezóně není jinak) a na cestách abyste si dávali dobrý pozor, jinak Vás přejede čtyřkolka či v zimě sněžný skútr. Takto si hory opravdu nepředstavuju, ale nenadělám nic…
Jednou z mála lákavých fotografických lokalit je Sněžka ze Studniční hory. Pokoušel jsem se o tento záběr několikrát, ovšem příroda byla mocnější, a tak mě počasí paradoxně udělalo radost až letos v lednu, přitom tato zima byla na inverze a pěkné světlo velmi skoupá. Nutno říci, stálo to čekání opravdu za to!
Velkými pomocníky jsou na vrcholcích Krkonoš webkamery, s jejichž pomocí se dá snadno vhodné počasí vysledovat.
Jak jsem již vzpomínal, stala se věc pro uplynulou zimu nevídaná. Několik dní po sobě byla krásná inverze, proto jsem se jen modlil, aby se vše na víkend nepokazilo. Po marné snaze o přemluvení několika kamarádů fotografů, aby se přidaly, vyrážím opět sám… jak se ukázalo, litují toho ještě dnes.
Předpověď a družicové snímky dávali naději. V sobotu 16. ledna ve dvě hodiny ráno vstávám a vyrážím do Pece pod Sněžkou. Tam mě po čtvrté ráno vítá drobné sněžení, a tak se opět začínám smiřovat s tím, že to nevyjde, ostatně že se vůbec divím?!
Ale jakoby zázrakem se po hodince svižné chůze dostávám nad inverzi a na cestu mě svítí tisíce hvězd. Čelovku ani nepotřebuji, vidět je na sněhové pokrývce bez problému. Začíná být jasné, že jsem vyrazil zbytečně brzy, proto si dávám pauzu u pomníku obětem hor a nastavuji dlouhou expozici hvězd. Teplota okolo deseti pod nulou však není zrovna příjemná, proto fotoaparát po půlhodince vypínám, nasazuji sněžnice a s rozbřeskem vyrážím na Studniční horu (1554 m.n.m.). Jakmile se přehoupnu přes vrchol, zajiskří mě v očích. Na tyto podmínky jsem tak dlouho čekal!

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 17mm (17mm EQ35mm), clona: 13, expozice: 1sec, ISO: 100, formát: RAW, panorama 5 vertikálních fotografií

 

VE VLNÁCH

Malá Fatra je pro mě už tak trošku srdeční záležitost. Poslední dobou ale jako by se roztrhl pytel s fotografiemi z těchto míst, přesto tvrdím, že se zde pořád dají pořídit nevšední záběry.
Bylo to klasické „workshopové“ ráno. Ve čtyři hodiny budíček, ve čtvrt na pět už jsme se soukali z auta ve Štefanové, zapínali čelovky a doufaje v dobré fotografie začínali stoupat na Velký Rozsutec. Hvězdy nad hlavami výjimečně dávaly tušit, že tu jistá šance je. V sedle Medziholie nás s rozbřeskem vítalo probouzející se Slovensko, zalité až po obzor inverzními mraky. Kvůli takovým okamžikům se vyplatí vstávat a škrábat se po kopcích. Nezbývalo než vyběhnout na vrchol Rozsutce a fotošílenství mohlo začít…

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 70-200 f/4 L, ohnisko: 200mm (200mm EQ35mm), clona: 11, expozice: 10sec, ISO: 100, formát: RAW

 

VÝCHODOVKA

Velká Studená dolina tento výčet otevřela a také jej uzavírá. Bylo to další z nezapomenutelných rán. Vznikla na fotovýletu, který shodou okolností probíhal v době, kdy začínaly zuřit povodně. Vysokým Tatrám se však jako zázrakem dešťové kapky dlouhou dobu vyhýbaly i přes naprosto katastrofální předpověď, která slibovala zataženo a déšť.
Hory jsou nevyzpytatelné a tak, jako dokážou nesčetněkrát náladu fotografovi zkazit, tak umějí i velmi mile překvapit.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 17mm (17mm EQ35mm), clona: 13, expozice: 1/10sec, ISO: 100, formát: RAW, panorama 4 vertikální fotografie


INFRAČERVENÁ FOTOGRAFIE

A teď z trošku z jiného soudku. Protože krajinář těžký život má, přemýšlel jsem, jak fotografovat zajímavé fotografie i během dne, když je slunce vysoko a světlo nestojí, jak se říká za nic. Alternativou proto může být infračervená fotografie. Když jsem se z Orlických hor přesunul do Prahy, plánoval jsem si, jak budu fotografovat různá zákoutí za podzimních mlh, východů či západů slunce a podobně. Realita se však ukázala diametrálně odlišná. Jsem od rána do večera v práci a jakmile mám volno, beru před nástrahami velkoměsta nohy na ramena…
Vzhledem k tomu, že moje původní profesní zaměření úzce souvisí s architekturou, IR fotografie se přímo nabízí. Architektonické skvosty matičky Prahy jsou v IR podání zajímavé a alespoň trochu odlišné od běžných fotografií, kterých je z našeho hlavního města nespočet.
Trochu mě trvalo, než jsem si zvyknul na všudypřítomné davy turistů, proudících kolem mě a mého věrného přítele, stativu. Ale uznávám, že vypadám trošku zvláštně, když za pravého poledne snímám fotografii několik minut a pletu se Japoncům v záběru.

 

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 17mm (17mm EQ35mm), clona: 9, expozice: 280sec, ISO: 100, formát: RAW, IR fotografie (filtr B+W)

Sdílet |

Komentáře k článku

Jméno: *
E-mail: *
Web:
Zpráva: *

Napište číslo: *

 
Michal Balada | Web | 08.11.2010
Viktor:ano, je to jedna z mála fotek, se kterou jsem opravdu spokojený :)
Viktor Fiker | Web | 07.11.2010
Maximálním způsobem mne uchvátila fotografie "Ve vlnách". Závidím, je fakt hodně povedená. Docela je mi líto, že jsou zimní termíny Fatry obsazené... Třeba někdy příště.
Tomáš | 27.08.2010
Super fotky, určitě se zase vrátím.
Michal Balada | Web | 30.06.2010
Další IR fotografie přidám v blízké době, pokud se vrátím z Mont Blancu, na který v pátek odjíždím :)
Jarda | 28.06.2010
Pěkné to máš, ta Infta fotka je parádní, doufám že brzy přibudou další!
Michal Balada | Web | 26.06.2010
Honzo díky, IR mě docela chytlo, takže se brzy asi další fotky objeví v galerii.
Honza Drahota | 26.06.2010
Hezkou sobotu Michale. Tak web máš moc hezký, to už jsem říkal, ale tak chvály není nikdy dost=). Já bych si klidně ke každé fotce nějaký komentář přečetl, zajímá mě i jak bylo dosáhnuto výsledku, ale to je na tobě. Tak jsem si alespoň přečetl něco o tvém půl ročním Best Of výběru =). Ta IR fotka vypadá zajímavě, líbí se mi ten rozhýbaný "rákos" nebo co to je =) Měj se.