Home  »  Články  »  Výběr toho nejlepšího 1/2 roku 2011

Výběr toho nejlepšího 1/2 roku 2011

VÝBĚR 1/2 ROKU 2011

Přicházím s dalším fotografickým výběrem za uplynulých šest měsíců. Opět jsem vybral fotografie, které stojí za ohlédnutí a pár řádků. Připojil jsem jako vždy kompletní exif. Tento půlrok byl poměrně bohatý na navštívené lokality a zajímavé fotografické podmínky, proto jsem se musel docela krotit, do výběru by se dostalo fotografií mnohem víc.

STÍNOHRA, Králický Sněžník

Přesto, že jsem se narodil a většinu života doposud strávil pod Orlickými horami, na Králický Sněžník mě to vždy táhlo. Není to jen kvůli klidu, který v tom kraji panuje. Je to hlavně z toho důvodu, že se jedná o nejbližší kopce s přeci jen vyšší nadmořskou výškou. Jde o třetí nejvyšší pohoří v naší malé republice.
Snímek vznikl za lednového inverzního počasí a na ten den si vzpomínám, jako by to bylo včera. Prošlapával jsem si na skialpech cestu údolím zasypaným prašanem a už se těšil na sjezd při návratu z vrcholu Sněžníku. Tyto slastné představy však začaly pomalu ale jistě při výstupu brát za své. Jak jsem šplhal výš a dostával se nad inverzi, sníh začal nepříjemně měknout a došlo to tak daleko, že jsem po chvíli už zapadal po kolena do mokré břečky.
Mé utrpení bylo ale přeci jenom vykoupeno velmi pěkným západem slunce. V tu chvíli člověk na vše zapomene. Čas rychle utíkal, nasnímal jsem proto ještě několik pozápadovek a hurá dolů. Sice by byly ideální podmínky na fotografování hvězd, ale při pomyšlení na sjezd dolů jen s čelovkou mě tyto choutky rychle přešly.
To co se dělo potom, to byl skoro boj o holý život. Na povrchu se vytvořila ledová krusta, takže ovladatelnost lyží byla ta tam. Za těch několik prostocviků, které jsem při cestě dolů vykouzlil, by se nestyděl snad ani baleťák v Národním divadle. No co už, hlavně že jsem přežil ve zdraví a co je hlavní, bylo to tam!
Můj dřívější článek o výstupu na Králický Sněžník si můžete přečíst zde.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 17mm (17mm EQ35mm), clona: 13, expozice: 1/60sec, ISO: 100, formát: RAW, Panorama 6 fotografií vertikálně


MOŘE POD VELKÝM ROZSUTCEM, Malá Fatra, Slovensko

Bez ostychu mohu říct, dokonalé ráno. Určitě jedno z těch, na které se nezapomíná. Malou Fatru už mám prochozenou křížem krážem. Tudíž také poměrně dost nafocenou. Nezbývá mě proto, než čekat na lepší podmínky, než které jsem měl na předešlých výpravách. A oni konečně přišly!
Snímek vzniknul na jednom z mých únorových fotografických workshopů. Jako obvykle se vstávalo brzo ráno. Nad hlavou v tu dobu nebyla vidět jediná hvězda, což mě na rozdíl od účastníků workshopu naplňovalo očekáváním v tolik vytouženou inverzi. A opravdu! Po hodince svižné chůze jsme se vyškrábali do sedla Medziholie a mohlo propuknout nadšení. Nad Tatrami pomalu začínalo svítat a vše pod námi bylo jako ve vatě. Následoval už jen krátký přesun na hřeben Stohu a fotografické orgie propukly naplno. Inverze nám díky větru krásně plula po obzoru, což nechalo vzniknout neokoukaným záběrům. Všichni jsme byli jako u vytržení. Člověk si říká, kéž by takové bylo každé ráno. Bohužel není tomu tak a asi je to i dobře. I když toto by v mých očích zřejmě nezevšednělo nikdy. Přesto nezbývá než doufat, že dokonalé ráno opět brzy nastane.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 17mm (17mm EQ35mm), clona: 13, expozice: 55sec, ISO: 100, formát: RAW

 

HVĚZDY NAD KRIVÁNĚM 2494 m.n.m., Roháče, Slovensko

Miluju tyto okamžiky vysoko v horách, pryč od civilizace, pryč od televize, počítačů, mobilních telefonů, věčného shonu… Jen vy a vysoké štíty okolo.
Ještě než se setmělo, vyhlédl jsem si kompozici a potom, zatím co jsme vařili večeři, fotoaparát pracoval a dal vzniknout této fotografii.
Článek o výstupu na fotografování na Baranci si můžete přečíst zde.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 19mm (19mm EQ35mm), clona: 4.5, expozice: 2183sec, ISO: 100, formát: RAW

SKÓGAFOSS, Island

Než jsme vyrazili fotografovat na Island, dlouho jsem studoval všechny možné materiály a především fotografie, abych byl co nejlépe připraven na místní podmínky. Od začátku bylo zřejmé, že hlavní náplní našeho snažení budou vodopády, kterých je na ostrově více než dost. Nakonec na mě udělal největší dojem ten, na který jsem se nejvíce těšil již před odletem. Nepatří k úplně nejvyšším ani nejmohutnějším, přesto jsou jeho rozměry úctyhodné. Výška 60 metrů, šířka 25 metrů. Je to impozantní pohled, jak se řeka Skóga z ničeho nic řítí z hrany útesu dolů, kde se ve vodní tříšti při slunečném počasí vytváří krásná duha, na kterou jsme měli také štěstí. Člověk by tam vydržel stát hodiny a jen pozorovat tu masu vody z tajícího ledovce řítící se dolů…

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 17mm (17mm EQ35mm), clona: 16, expozice: 50sec, ISO: 100, formát: RAW


VIK, Island

Černé sopečné pláže jsou pro Island typické. Tak jako většinu ostatních, i vznik této fotky doprovázel vytrvalý déšť. Právě mračna, která nás neúnavně zásobovala vodou, dala vzniknout spolu s dlouhou expozicí této fantastické atmosféře. Už v článku o Islandu jsem psal, že měřítka na tomto ostrově jsou trošku odlišná od těch, na které jsme zvyklý. Platí i zde, kousek od vesničky Vík-í-Mýrdal. Tyto jehly zvané Reynisdrangar jsou totiž 65 metrů vysoké. Ani se to tak nezdá, viďte?
Fotografiemi z Islandu bych mohl tento výběr klidně plnit dál. Je to úžasný ostrov. Další však najdete v galerii a také článcích.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 17mm (17mm EQ35mm), clona: 9, expozice: 77sec, ISO: 100, formát: RAW

 

Související odkazy:
                  • Výběr toho nejlepšího - 2/2 roku 2010
                  Výběr toho nejlepšího - 1/2 roku 2010


 

Sdílet |

Komentáře k článku

Jméno: *
E-mail: *
Web:
Zpráva: *

Napište číslo: *

 
Michal Balada | Web | 15.07.2011
Jardo, není to ani tak o štěstí, jako o nachozených kilometrech :)
Jarda | 13.07.2011
Máš kliku na ty parádní podmínky! Ještě když to umíš tak dobře ztvárnit, jen tak dál.