Home  »  Články  »  Výběr toho nejlepšího - 2/2 roku 2010

Výběr toho nejlepšího - 2/2 roku 2010

VÝBĚR 2/2 ROKU 2010

Půlrok je za námi, proto přicházím s další várkou snímků, které z mého pohledu stojí za ohlédnutí a krátký komentář.
Na konci najdete ještě malý bonus v podobě slideshow. Za jakékoliv odezvy a komentáře budu rád. Takže dobré světlo v roce 2011!

 

WEISSHORN (4505 m.n.m.) Švýcarsko

Bylo to perfektní ráno. Po mrazivé noci ve stanu následovalo probuzení pod ledovcem stékajícím z Domu (4 545 m) ve výšce cca 3200 metrů a pohled na „peřinu“ pod námi, ze které vykukovaly jen nevyšší vrcholy čnící nad Zermatem s dominantní pyramidou Weisshornu (4505 m).
Článek z našeho alpského snažení a „nepovedeného“ výstupu na Mont Blanc najdete zde.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 24mm (24mm EQ35mm), clona: 16, expozice: 1/8sec, ISO: 100, formát: RAW

 

JIZERSKÉ HORY - MLHAVÉ RÁNO

Tento snímek jistě nezaujme každého. Už dlouhou dobu jsem měl podobnou kompozici v hlavě a tak scházelo jediné, chytit ty správné podmínky.
7.srpna ráno proto s Petrem Popplem vyrážíme směrem na Liberec. Počasí by mělo být pod psa a to přesně jsme potřebovali.
Při průjezdu Oldřichoven v Hájích již sledujeme vzedmutou hladinu místní říčky, nevěnujeme tomu však příliš pozornost a ujíždíme dál na sedlo, kde už nás vítá perfektní mlha a drobné mrholení, paráda pomyslím si! Okamžitě se rozprchneme po lese a cvakáme jako diví. Nadšení mě ovšem brzy opouští. Začíná pršet (déšť je slabé slovo, bylo to spíš, jako by se otevřela obloha a vylévala se na nás). Po půlhodince už ani deštník nepomáhá. Tam, kde je obvykle sucho se lesem spouští potoky vody a tak velíme na ústup, však ono to musí za chvíli přestat, pomyslím si.
Po dvou hodinách v autě však bouřka neustává, spíše nabírá na intenzitě a tak se vydáváme do místního hostince na něco dobrého k obědu. Dnes nám však opravdu není přáno, nejde proud, proto se holt nevaří. Je až úsměvné, jak jsme všichni závislý na elektřině, je však s podivem, že ani na horách již nemají kamna a bez proudu nefunguje nic.
Sjíždíme proto do Raspenavy, ovšem tady již hasiči odklání dopravu kvůli zatopeným silnicím, ani tudy cesta nevede.
Rádio neustále hlásí nové a nové uzavřené úseky silnic a nám pomalu dochází, že je po focení a jde spíše o to, kudy se ze zatopeného Liberecka dostat. Přes sedlo se vracíme do Oldřichova, kde nám místní dobrovolní hasiči s patřičnou důležitostí jím vlastní sdělují, že voda v Mníšku strhla most a dnes se do Liberce opravdu nedostaneme. Tak to je paráda, ale kdo za mě půjde další den do práce?
Po dlouhých hodinách v autě a marném snažení se kamkoliv dostat nacházíme po opadnutí hladiny místních potoků a říček nad Mníškem lesní cestu, která nás zdárně dovede do Liberce. Fotovýlet, na který jen tak nezapomene…

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 40mm (40mm EQ35mm), clona: 9, expozice: 4sec, ISO: 100, formát: RAW

 

PUNTA SAN VIGILIO, Lago di Garda, Itálie

Fotografie pořízená u jezera Lago di Garda, kde jsme byli už po několikáté a vždy se rádi vracíme. Podobných vilek na pobřeží je zde více, ale většinou se jedná o soukromé rezidence místních zbohatlíků, proto je Punta san Vigilio příjemnou výjimkou. Funguje jako hotel s restaurací, můžete si zde vychutnat kávu na přilehlém molu za zpěvu racků a svitu hvězd. Je to opravdu „kouzelné“ místo a doporučuji jej nevynechat, hlavně navečer a v noci má úžasnou atmosféru.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 17mm (17mm EQ35mm), clona: 14, expozice: 555sec, ISO: 100, formát: RAW

 

MONTE PELMO, Dolomiti, Itálie

Já vím, do Dolomit dnes už jezdí kde kdo, a proto fotky z této části Itálie dost zevšedněly. Naštěstí se většina fotografů při svých výpravách soustředí na důvěrně známá místa a nové lokality příliš nehledají. Možná by rádi hledali, ale na několikadenním fotovýletu proto holt není čas ani prostor. Nám v září počasí poměrně přálo, pět slunečních dní až ke konci vystřídala vánice, která naše putování rázně utnula. Samozřejmě i mé kroky mířili k osvědčeným lokalitám, když jste tu poprvé, zřejmě se tomu nevyhnete. Naštěstí se povedlo nafotit v zapadajícím slunci i Monte Pelmo. Tato hora je fotografy poměrně málo vyhledávaná, nepamatuji se na snímek tohoto masivu, které by mě uvízl v paměti. O to víc mě tato fotografie těší. Je to úžasný masiv, pod kterým si připadáte, jako byste snad ani nebyli v Evropě, ale někde v Amerických národních parcích.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 37mm (37mm EQ35mm), clona: 16, expozice: 0,6sec, ISO: 100, formát: RAW


ORLICKÉ ZÁHOŘÍ

Nejen v Českém Švýcarsku najdete místa s nadměrným výskytem ranních mlh. A právě Orlické Záhoří je jedním z nich.
Ves, ve které jak se říká „chcípnul pes“, je tvořena z velké části rekreačními chalupami, starousedlíků pomalu ale jistě ubývá… bohužel. Alespoň že roubenky nepustnou a starají se o ně chalupáři. Díky tomu neztrácí toto území na česko-polském pomezí svou neopakovatelnou atmosféru.
Článek o Orlickém Záhoří si můžete přečíst tady.


Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 70-200 f/4 L, ohnisko: 200mm (200mm EQ35mm), clona: 14, expozice: 1/30sec, ISO: 100, formát: RAW


Do soutěží své snímky nezasílám, ne proto, že bych nechtěl vyhrát, ale proto, že fotografování neberu jako soutěž a poměrně často si říkám, kéž by na to přišli i ostatní…
Jsem fascinován světlem dopadajícím na krajinu kolem sebe.
Digitální věk nám umožňuje překonat mnoho technických problémů, které museli řešit fotografové v minulosti. Máme téměř neomezené možnosti. Rozvíjejme naplno svou kreativitu a schopnost vyjádřit své pocity, protože právě dnes je to mnohem snadnější, než kdy předtím!
Nezapomínejme však, že není třeba cestovat po celém světě, abyste udělali dech beroucí záběry. Paradoxně ti, kteří procestovali svět, mnohdy ani nevědí, jaké krásy se skrývají kousek od jejich domova.
Tyto všechny snímky pocházejí z České a Slovenské republiky, nebo nejbližšího okolí a jejich prostřednictvím vyjadřuji své vnitřní pocity z konkrétní lokality v daném čase.
Pokud z mých fotografií na chvíli ucítíte sílu přírody, studený vzduch v zasněžených dolinách, první sluneční paprsky na vrcholcích hor, když uslyšíte tekoucí vodu, pak to celé nedělám zbytečně.

Krajinářská fotografie – Michal Balada (doporučuji full screen)
 

Sdílet |

Komentáře k článku

Jméno: *
E-mail: *
Web:
Zpráva: *

Napište číslo: *

 
Michal Balada | Web | 13.02.2011
Otakar Volejník: odpověď jsem zaslal na Váš mail.
Otakar Volejník | 11.02.2011
Pěkný den,zaujala mě Vaše nabídka individuálních krajinářských fotovýletů a především pohodový přístup.Rád se toulám přírodou,jezdím na vandříky a hlavně fotím.(Canon 50D).Provozuji hospůdku a tak vyhovují všední dny.Pokud bychom se domluvili na termínu-(někdy v dubnu?),dal by jsem dohromady tak tři kamarády fotoamatéry-(3dny).Díky za odpověď a přeji pěkný den.
Michal Balada | Web | 16.01.2011
Dík chlapi, slideshow má ještě své mouchy, příště to bude lepší(snad) :))
peter | 15.01.2011
pekne napsano,ta slideshow na zaver je efektni
Jaroslav Hlávka | Web | 05.01.2011
Díky moc, že jsou tu ještě mezi námi lidé co dokáží cítit srdcem, obzvláště při fotografování. Mám moc rád Krkonoše a hory na Slovensku, video mě udělalo velkou radost :-)
Michal Balada | Web | 02.01.2011
Dík chlapi, taky dodatečně vše nej v tomto roce, hlavně to světlo :)
Pavel Szabo | Web | 02.01.2011
Moc pěkné video.
Jan Bainar | Web | 02.01.2011
Pěkný článek a pěkné fotky. Vše dobré do tohoto roku, přeji.