Home  »  Články  »  Výběr toho nejlepšího 2/2 roku 2011

Výběr toho nejlepšího 2/2 roku 2011

VÝBĚR 2/2 ROKU 2011

Rok se s rokem sešel, proto nezbylo než vybrat z galerie další várku snímků, které mě přijdou něčím výjimečné, nebo se k nim prostě jen váže zajímavý příběh.
Výběr tentokrát není tak bohatý, jak býváte zvyklý a to z jednoho prostého důvodu. Fotografií by bylo poměrně dost, ale času je žalostně málo a musel jsem se věnovat především svatební a portrétní fotografii. V následujících týdnech tak na webu uvidíte snímky ze Skotska, Česko-Saského Švýcarska, Dolomit a dalších lokalit, které postupně zpracovávám. Má to i jednu nespornou výhodu. Jak vždy každému na svých workshopech říkám, dobrá fotografie se musí nechat nejdříve pěkně „uležet“ a až poté zpracovávat.
Webové stránky do dnešního dne navštívilo již přes 80 000 návštěvníků. Toto úctyhodné číslo snad značí, že je tu stále na co se dívat a proč se vracet. Díky!

 

POD ČEPICÍ, Sněžka, Krkonoše

Všichni máte jistě v paměti dlouhotrvající listopadové inverze. Zatím co se lidé v nížinách dusili pod pokličkou neprostupné nízké oblačnosti, krajináři jásali a vyráželi na hory, kde bylo slunečné počasí.
Snímek vzniknul hned na počátku tohoto nezvykle dlouhého inverzního počasí.
Bylo to takové zvláštní ráno. Vylezl jsem prokřehlý po studené noci ze stanu a podmínky byly oproti předpovědi počasí dosti žalostné. Inverzní oblačnost ležela poměrně nízko, takže bylo jasné, že ta fotografiím rozhodně dominovat nebude, i když bych si to moc a moc přál a díky silnému větru byl ještě ke všemu nepříjemný opar.
Za šera jsem klečí došel k hraně Obřího dolu a jen mlčky pozoroval pomalu se probouzející krajinu. Ani už jsem v tu dobu nedoufal, že bych to ráno něco vyfotil a tak jsem, smířený s fotografickým fiaskem nasával atmosféru probouzejících se hor. Naštěstí už jsou ty tam doby, kdy jsem prahnul po fotografiích a nic jiného mě téměř nezajímalo. Projde si tím asi každý. Dnes si již krajinu vychutnávám za jakýchkoliv podmínek, a když tu a tam něco vyfotografuji, je to příjemná třešnička na dortu.
Netrvalo však dlouho a nejen že obloha začala hrát všemi možnými barvami, ale nad vrcholkem Sněžky se vytvořila čepička, která rychle rostla. Tento jev jsem tu již několikrát pozoroval a není to nic až tak neobvyklého, ale většinou tomu tak bylo během dne, kdy je světlo pro focení nevhodné.
Neváhal jsem, rozložil stativ a komponoval. Nebyl čas hledat vhodnější kompozici, po pár minutách se na horizont vyhouplo slunce a celé to divadlo přírody nasvítilo jemným oranžovým světlem. V tu chvíli jsem skoro nevěděl, co dříve, jestli fotografovat, nebo se jen kochat…
Příroda rozhodnula za mě. Během pěti minut se přes hřeben převalila oblačnost a krajinu kolem zahalila mlha.
Mlčky jsem ještě chvíli postával a vstřebával předchozí chvíle. Pak už jen složil stan a upaloval dolů do údolí.
Měl jsem za sebou další z nezapomenutelných rán…

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 26mm (26mm EQ35mm), clona: 14, expozice: 1sec, ISO: 100, formát: RAW


DOKONALÉ RÁNO, Česko-Saské Švýcarsko

Česko-Saské Švýcarsko už není to, co bývalo. Dříve jste tu nepotkali živáčka, dnes jste rádi, když se na vyhlídky přes davy lidí vůbec podíváte. Když však do tohoto kouta naší vlasti zavítáte během sychravých podzimních dnů, máte velkou šanci, že zde budete sami. Tedy vyjma další fotografických nadšenců. Pak nezbývá, než si přivstat a být prostě na vyhlídce první.
Snímek vzniknul na jednom z mých fotografických workshopů. Když jsme ráno vyjížděli ze Srbské Kamence, krajina byla ponořená do husté mlhy, která dávala tušit fotografickým orgiím. Jaké překvapení pro nás pak bylo, že nad kaňonem Labe v okolí Hřenska nebyl jediný cár. Hvězdy svítily o sto šest a ani na německé straně Národního parku tomu nebylo jinak.
No nic, však ono to nějak dopadne. Pomalým krokem jsme vyšli na jednu z nejpůsobivějších vyhlídek v Saském Švýcarsku a očička nám hned zase zajiskřila. Z české strany vytoužená mlha naplouvala do údolí pod námi. Nebylo jí sice moc, ale byli jsme samozřejmě rádi alespoň za to málo, které nám bylo dopřáno.
Zvuk závěrek tak prořezával ticho ve skalách dlouhé minuty před východem slunce, a když konečně první paprsky prosvítili údolí, věděli jsme, že na toto ráno dlouho budeme vzpomínat.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 70-200 f/4 L, ohnisko: 168mm (168mm EQ35mm), clona: 14, expozice: 1/100 sec, ISO: 100, formát: RAW

DOBA LEDOVÁ II, Island

Opravdu naposledy se vracím k mé cestě na Island, byla by však škoda nezahrnout do výběru alespoň tento jeden snímek, pro Island tak typický a pro nás středoevropany tak nezvyklý, magický, až neuvěřitelný. Ledovcové jezero Jökulsárlón patří k jednomu z nejúžasnějších míst na Islandu a již teď vím, že až se na tento podivuhodný ostrov příští rok vrátím, určitě v jeho blízkosti strávím více dní. Ledíky, které se tu povalují na pláži, vypadají jako malé hračky ve vlnách oceánu. Zdání ovšem klame. Kry na této fotce jsou velké cca 1 metr krychlový nebo i více. Černobílá fotografie je pak pro Island jako stvořená. Tím však nezastírám, že bych si odtud příště rád odvezl nějaké dech beroucí východy či západy slunce. Počasí je tu však více než proměnlivé a jde tedy tak trochu o štěstí… uvidíme.

Když mluvím o Islandu, tento rok proběhne několik mých autorských prodejních výstav velkoformátových obrazů v Praze a Hradci Králové. V jednání jsou i další města, sledujte web a vše se s dostatečným předstihem dozvíte.

Na příští rok je pak plánovaný workshop na Islandu. Všechny podrobnosti budou zveřejněny v sekci workshopy.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 27mm (27mm EQ35mm), clona: 14, expozice: 44sec, ISO: 100, formát: RAW


Související odkazy:
               • Výběr toho nejlepšího - 1/2 roku 2011
               • Výběr toho nejlepšího - 2/2 roku 2010
               • Výběr toho nejlepšího - 1/2 roku 2010
               • Nabídka- Workshopy

 

Sdílet |

Komentáře k článku

Jméno: *
E-mail: *
Web:
Zpráva: *

Napište číslo: *

 
Michal Balada | Web | 08.01.2012
Díky :-)
Jozef Sádecký | 08.01.2012
Sorry za to moje priezvisko SÁDECKÝ je správne =)
Jozef Sádecdký | 08.01.2012
Michal výborne fotky ,poznám tvoju tvorbu a nemajú chybu =))