Home  »  Články  »  Výběr toho nejlepšího 2/2 roku 2012

Výběr toho nejlepšího 2/2 roku 2012

VÝBĚR 2/2 ROKU 2012

Utíká to jako voda a rok 2012 je nenávratně pryč. Nejen že byl velice náročný kvůli svatebnímu a portrétnímu fotografování, byl taky poměrně plodný, co se týče krajinných snímků. V druhé polovině roku jsem tak navštívil několikrát Dolomity, Slovenské hory a další zajímavá místa, ale především jsem se po dvou letech opět podíval k mému oblíbenému Mont Blancu, odkud samozřejmě fotografie ve výběru nemohou chybět.

 

Král, Mont Blanc v zapadajícím slunci, Francie

Několikadenní putování v okolí Mont Blancu jsem již popisoval v článku, takže ti z Vás, kteří se na web opakovaně vrací, již něco o vzniku této fotografie vědí.

Ten den nám počasí nabídlo úplně vše ze svého repertoáru. Od dopoledního deště, přes nízkou oblačnost v dolinách, která vypadala jako nadýchaná peřina, do které by člověk nejraději skočil až po téměř úplně vyjasněnou oblohu bez mráčku v podvečer.

Při západu slunce se začaly z údolí nad Chamonix zvedat cáry nízké oblačnosti, které zůstávaly téměř bez pohybu v několika vrstvách nad sebou. Mont Blanc a jeho mohutné ledovce stékající do údolí vypadaly v zapadajícím slunci nepopsatelně. Pro takové pohledy se opravdu vyplatí trmácet se snad až na konec světa.

Ten večer budu mít velice dlouho v živé paměti a něco podobného bych přál zažít každému. A přitom stačí tak málo. Nesedět doma, sebrat se a vyrazit do kopců, však na podobné scenerie nenarazíte jenom v Alpách…

Celé to divadlo přírody ještě umocnilo stádo Kozorožců Alpských, kteří se na nás přišli navečer podívat a mohli jsme je obdivovat z pouhých pár metrů. Krásná zvířata, která v tu chvíli dala místní krajině divokost a nespoutanost civilizací a lidmi. Už se tam zase moc těším!

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 70-200 f/4 L, ohnisko: 70mm (70mm EQ35mm), clona: 16, expozice: 1,25 sec, ISO: 100, formát: RAW, Panorama 4 fotografie vertikálně

 

Ranní zrcadlení, Mont Blanc, Francie

Dva dny jsme nocovali nad tímto krásným jezerem v naději, že vyfotografujeme Motblanský masiv v odrazu klidné hladiny. Byla to krásná představa, ovšem ve výšce přes 2500 metrů je velký problém s větrem, který i když nefoukal nikterak silný, stále hladinu čeřil. Chodil jsem k jezeru každý večer i ráno doufaje, že se ten neposeda alespoň na chvíli uklidní a dovolí mě nasnímat vytouženou odrazovku.

A jak se říká, když se štěstí unaví, nakonec i na fotografa sedne, poslední ráno to vyšlo! Měl jsem tak možnost fotografovat tyto majestátné štíty dlouho před východem slunce, kdy se obloha barvila do odstínů růžové, tak i při samotném východu, kdy paprsky olizovaly tyto nejvyšší vršky Evropy, pokryté věčným sněhem a ledem.

Pak už stačilo si jen sednout na kámen opodál a vychutnávat klid a pohodu probouzejících se hor.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 70-200 f/4 L, ohnisko: 70mm (70mm EQ35mm), clona: 20, expozice: 1 sec, ISO: 100, formát: RAW, Panorama 6 fotografií vertikálně

 

V oblacích, Dolomity, Itálie

Bylo to na jednu stranu úžasné, ráno, které nám však nakonec přineslo zklamání.

Fotografie vznikla na jednom z podzimních fotografických workshopů v Dolomitech. Článek jak probíhaly, si můžete přečíst zde.

Ráno jsem vykouknul ze stanu a při pohledu na potemnělou oblohu, kterou pokrývaly husté šedé mraky, mě do zpěvu příliš nebylo. Co však morálku velice rychle pozvedlo byl fakt, že údolí kolem nás pokrývala hustá oblačnost. Hned jsme vybalili fotografické nádobíčko a dlouhé desítky minut snímaly zářící průrvu v mracích na východě. Celá scéna nakonec vypadá až mysteriózně. Vysoká oblačnost, hrozící každou chvíli deštěm fotografii krásně shora orámovala a dala tam vyniknout vysokým štítům, čnícím jako tiší strážci nad okolní krajinu, zalitou chumáči nízké oblačnosti.

Bohužel než vyšlo slunce, tato škvíra v mracích zmizela a místo dech beroucích scenerií jsme byli odměněni již zmíněným deštěm. Přesto jsme odcházeli spokojení.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 70-200 f/4 L, ohnisko: 180mm (180mm EQ35mm), clona: 13, expozice: 32 sec, ISO: 100, formát: RAW

 

Monte Cernera, Dolomity, Itálie

O článku z workshopů, které proběhly na podzim v Dolomitech již byla řeč, tato fotka pochází z druhého termínu, který byl již spíše zimní, než-li podzimní. To však vůbec nevadilo, alespoň jsme si odvezli netradičnější snímky, těch podzimních již najdete všude poměrně mnoho.

Fotografie vzniknula těsně před západem slunce kousek od známého Passo Giau. Díky poměrně vysokým srážkovým úhrnům v říjnu se na louce pod Monte Cernerou vytvořilo krásné jezírko, které díky ledu, který pokrýval jeho hladinu, výborně oživilo fotku. Hloubku snímku ještě dodaly nezasněžené trsy trávy, které krásně kontrastovaly se zasněženou okolní krajinou.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 17mm (17mm EQ35mm), clona: 14, expozice: 1/10 sec, ISO: 100, formát: RAW, Panorama 5 fotografií vertikálně

 

Podzimní ráno, Malá Fatra, Slovensko

Podzim v Malé Fatře je díky jejím bukovým lesům kouzelný a již dlouhá léta jej nevynechávám a vždy se na svá oblíbená místa rád vracím.

Tento pohled z hřebenů Malé Fatry se člověku nikdy neomrzí. Máte tu jako na dlani všechna významná pohoří Slovenska. Od Beskyd přes Západní a Vysoké Tatry, Chočské vrchy až po Tatry Nízké. Hluboká údolí velice často zakrývá poklička mlhy či nízké oblačnosti, zatím co všechny významnější kopce ční nad tuto neprostupnou hradbu, prostě paráda.

 

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 32mm (32mm EQ35mm), clona: 14, expozice: 1/8 sec, ISO: 100, formát: RAW, Panorama 7 fotografií vertikálně

Pokud se chcete na některá z těchto míst v tomto roce podívat, můžete se přidat na některý z mých fotografických workshopů ať už to bude Malá Fatra, Dolomity či Alpy.

 

Související odkazy:

                  • Nabídka- Workshopy
                  • Galerie
                  • Facebook - michalbalada.com

Sdílet |

Komentáře k článku

Jméno: *
E-mail: *
Web:
Zpráva: *

Napište číslo: *