Home  »  Články  »  Výběr toho nejlepšího 2/2 roku 2014

Výběr toho nejlepšího 2/2 roku 2014

VÝBĚR 2/2 ROKU 2014

Poslední půlrok byl opět nabitý nesčetným fotografováním na spoustě atraktivních míst a s tím je spojena spousta skvělých zážitků.
V souvislosti s tím zjišťuju, že je pro mě stále těžší a těžší vybrat těch několik pár fotografií, o kterých si myslím, že jsou za posledních šest měsíců mé nejlepší. Jako autora mě ovlivňuje právě to, že vím, jak velké úsilí za konkrétním snímkem stojí a i to asi podvědomě zahrnuji do závěrečného výběru. Upřednostním tak asi spíše záběr, pro který jsem šlapal dlouhé hodiny po kolena ve sněhu na nějaký špičatý vrcholek ať už v Tatrách či Dolomitech, než ten, který jsem pořídil v blízkosti svého domova. Zážitky s tím spojené jsou prostě mnohem intenzivnější. Utvrzuje mne v tom také fakt, že někdy se nad fotografiemi, které považuji za top ani příliš nezastavíte, ale ty, které jsem ani za příliš dobré nepovažoval, hodnotíte velmi kladně, což se odráží třeba i v jejich následném prodeji.
Ať tak či tak, tady je můj skromný výběr a za jakoukoliv zpětnou vazbu budu opět rád, ať už to bude tady v komentářích, nebo třeba emailem či osobně. A i kritika je samozřejmě vítána, jen tak se každý můžeme posunout zase o kousek dál.

 

Mirošovské stěny, Javoří hory, Góry Suche, Broumovsko,

Mám to jen něco přes hodinku jízdy autem, přesto jsem Broumovsko dlouho opomíjel. Nyní se tam systematicky vracím a snažím se vychytat ty nejlepší podmínky na známých i méně navštěvovaných vyhlídkách, kterých je tu poměrně velké množství.
Je to kraj jako by odstrčený, zapomenutý a o to víc mě to tam poslední dobou láká.
Fotografie vznikla na jedné z mnohých vyjížděk. Celý předchozí den jsem seděl u radarů a předpovědí počasí, stále to bylo dost vrtkavé. Měla se blížit studená fronta a udělat déle trvajícímu slunečnému počasí přítrž. Její přechod přes Východní Čechy měl vyjít přesně na východ slunce. Zažil jsem minulý rok už dost marných pokusů, takže jsem byl dost nerozhodný, ještě kolem půlnoci jsem studoval na radarech aktuální situaci, ale přeci jen mě to nedalo a vyrazil jsem. Štěstí přeje připraveným.
Jak to dopadlo, vidíte sami. Mlhy že by se dala krájet, bylo ještě o fous víc, než jsem doufal. Při nočním výstupu na vyhlídku bylo ještě úplně jasno a hvězdy svítily o sto šest, hodinku před východem se frontální oblačnost opravdu začala po nebi nasouvat a nakonec byly podmínky asi nejlepší, jaké jsem si mohl přát. Další skvělé ráno!

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 70-200 f/4 L, ohnisko: 70mm (70mm EQ35mm), clona: 10, expozice: 4 sec, ISO: 100, formát: RAW, panorama 5 fotografií vertikálně

 

Kežmarský štít, Lomnický štít, Beranie rohy, Jahňací štít, Ždiarska vidla, Vysoké a Belianské Tatry, Slovensko

Stane se mě opravdu zřídka kdy, abych pořídil během jednoho rána z jednoho místa více fotek, se kterými bych byl vcelku spokojený. Toto byla světlá výjimka. Hned jak jsem při obhlídce terénu den před focením uviděl tyto perfektní struktury ve sněhu, bylo rozhodnuto. Záběr jsem měl v hlavě celou noc a ráno už jen zbývalo vše realizovat.
Více o tomto focení v těchto článcích:
Slovenská trilogie - tři dny - tři pohoří (1. část)
Slovenská trilogie - tři dny - tři pohoří (2. část)

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 17 mm (17mm EQ35mm), clona: 10, expozice: 1/20 sec, ISO: 100, formát: RAW, panorama 5 fotografií vertikálně

 

Monte Mondeval a výhled na Monte Pelmo, Dolomity, Itálie

Fotografie vznikla na podzimním workshopu v Dolomitech. Celou noc se nad stany honily mraky, tu a tam nám poslaly spršku deště, takže to příliš nevypadalo, že by se ráno mělo konat něco výjimečného.
Naděje však umírá poslední, takže jsem ještě za tmy zamáčknul budík, vysoukal se z vyhřátého spacáku a drápal se ven. Ostatní už se pomalu rozutíkali po okolí hledat si ty nejlepší kompozice a tu a tam prosvítající hvězdy mezi mraky na obloze dávaly tušit, že šance tu je. A jak každý fotograf ví, naděje umírá poslední. Vyškrábal jsem se tedy na nejbližší vrcholek, který čněl nad naším táborem nějakých 200 výškových metrů a doufal…
Hledíc dlouhé minuty do neprostupné mlhy jsem jen z dřívějších návštěv tohoto magického místa s výhledem na nejkrásnější horu dolomit - Monte Pelmo odhadoval, kde by asi tak mohlo vycházet slunce.
Pak přírodní živly rozehrály dokonalé divadlo, na pár vteřin se mraky roztrhaly, nechaly proniknout do krajiny prvním slunečním paprskům a já hned věděl, že toto bude něco výjimečného…

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 22mm (22mm EQ35mm), clona: 11, expozice: 1 sec, ISO: 100, formát: RAW

 

Související odkazy:
                     • Výběr toho nejlepšího - 1/2 roku 2014
                     • Výběr toho nejlepšího - 2/2 roku 2013

                     • Výběr toho nejlepšího - 1/2 roku 2013
                     • Výběr toho nejlepšího - 2/2 roku 2012
                     • Výběr toho nejlepšího - 1/2 roku 2012
                     • Výběr toho nejlepšího - 2/2 roku 2011
                     • Výběr toho nejlepšího - 1/2 roku 2011
                     • Výběr toho nejlepšího - 2/2 roku 2010
                     • Výběr toho nejlepšího - 1/2 roku 2010
                     • Nabídka- Workshopy
                     • Galerie

                     • Facebook - michalbalada.com

Sdílet |

Komentáře k článku

Jméno: *
E-mail: *
Web:
Zpráva: *

Napište číslo: *

 
Michal Balada | Web | 30.01.2015
Tanda:Jo Pelmo nikdy nezklame, teď chystám i zimní fotky :)
Tonda Kříž | Web | 28.01.2015
Mno tak Monte Pelmo, to je pecka!! Musím pogratulovat k tak pěknému světlu!! Zbytek je Tvůj vysoký standart, takže paráda :)
Michal Balada | Web | 21.01.2015
Díky :)
Jana | 20.01.2015
Všechny jsou skvělé, obdivuji!