Home  »  Články  »  Workshop zimní Dolomity - krátký report

Workshop zimní Dolomity - krátký report

Workshopy v Dolomitech pořádám řadu let. Vždy se však jednalo o termíny podzimní. Zlatě zabarvené modříny, většinou slunce nad hlavou, příjemné teploty a liduprázdné hory. Zimní Dolomity ale mají také neopakovatelné kouzlo a fotografiemi z tohoto období se to ještě na internetu příliš nehemží, takže minulý rok v lednu přišel ten správný čas, vypsat také termín zimní!

Zimní kempování 2000 metrů nad mořem

Velice rychle se našlo se dost zájemců, kteří byli ochotní obětovat trochu toho pohodlí a vyrazit vstříc novým, nevšedním zážitkům, což mě velice potěšilo. Ono zájemců o focení tak atraktivních hor v zimě je poměrně dost, ale těch, kteří vyrazí pod stan už velice pomálu. A sedět ve vyhřáté chatě, to není až tak můj styl.
Většina z Vás si jen při pomyšlení na něco podobného klepe na hlavu, co je to za hloupost. Ale zkuste se někdy trochu zamyslet, vystupte ze stereotypu všedních dní a udělejte něco jinak. Možná budete překvapeni, co vydržíte, čemu novému se o sobě naučíte, co zajímavého prožijete. Jen tak opravdu objevíte co ve Vás je.
Dobrý krajinář se z nikoho nestane, pokud budete fotit jen v ideálních podmínkách pár kroků od místa, kam dojede Váš vůz…

Zbývalo tedy už jen vybavit luxusní počasí a mohli jsme vyrazit!

Takto to vypadá, když objednávám počasí :-) Zdroj: yr.no

Probíhající zima, dosti skoupá na sníh i mráz v lednu přeci jen na chvíli vystrčila růžky a ukázala, co umí, takže nás čekaly Dolomity s relativním dostatkem sněhu, nepříliš tuhými mrazy a sluncem nad hlavou, prostě ideál.

První noc poblíž sedla Passo Falzarego. Dolomity, Itálie

Hned první noc nás dokonale prověřila. Třicet čísel sněhu, teplota kolem šesti pod nulou a jasná noc s úplňkem. Nedalo nám to a zkusili jsme pár nočních fotek se stanem. Světla od měsíce bylo tolik, že nebyly třeba ani čelovky, prostě jedna velká paráda hned na úvod.

Ráno byla nálada o to lepší, že nikdo nezmrznul, ba dokonce nikomu ani nebyla ve spacácích zima, což byl dobrý příslib do dalších dní.

Perfektní podmínky hned při prvním focení, Dolomity, Itálie.

Vše korunoval velice povedený východ slunce. Mraky jako na zavolanou (ano, měl jsem to zase objednané), ve správný čas na okolní třítisícovky zasvítily první sluneční paprsky, spokojenost veliká.

Kdo se chtěl protáhnout, mohl přes den na Monte Lagazuoi vyšlapat po svých. Většina však využila lanovky a šetřila síly na další dny.

Stanování přímo na terase lanovky bylo myslím zajímavým zážitkem. Nutno říct, že jsme si tuto možnost vyjednali přímo u obsluhy sousední chaty, i když můj původní plán byl spát o něco níž, dál od civilizace :-)

Západ slunce focený z terasy Rifugio Lagazuoi též nebyl k zahození.

Západ slunce z Monte Lagazuoi, Dolomity, Itálie

Po hodince sezení u pivka ve vyhřáté chatě opět následovalo další noční focení a pak hurá do péřáků.

A ráno? Bylo přeci objednané… Dolomity jsme měli jako na dlani, mráček se na obloze nakonec před východem slunce taky ukázal a fotografiím hodně pomohl, vše dál vycházelo na jedničku.

Hodinu před východem slunce, kdy krajinu ještě nasvěcoval měsíc v úplňku, ale obloha již pomalu začínala hrát barvami.

Další dvě noci jsme trávili na Mondevalu. Z mého pohledu jedné z nejvíce fotogenických oblastí v celých Dolomitech.
Nechybělo opět také fotografování hvězdné oblohy, protože podmínky si o to přímo říkaly. Jasné noci, bezvětří a teploty jen lehce pod nulou, tomu se nedalo odolat.

Fotíme :-)

Přes den pak byl čas i na opalování, procházky po okolních vrcholech, čtení, diskutování o fotografování i všem možném, prostě velká pohodička s partičkou fotografů, kteří byli zapálení pro stejnou věc.

Ranní siesta pod Monte Pelmem, Dolomity, Itálie

 

A zase fotíme

Zlatý hřeb celého programu pak přišel při jednom ze západů slunce. Celé odpoledne to na žádnou velkou hitparádu nevypadlo. Šedivá obloha dlouho bránila slunku, ale vše se v lepší obrátilo v pravý čas!

Pár minut před západem sluneční paprsky pronikly pod mraky, nasvítily nejvyšší vrcholy Dolomit v čele s majestátným vrcholem Monte Pelma, a pak obloha rozehrála neskutečné barevné divadlo.

Jsou to ty chvíle, kdy nevíte co dříve… fotit? … jen se kochat?

Doufali jsme v nějaké zajímavé fotografické podmínky, ale toto předčilo všechna naše očekávání a nejtajnější přání.

Dokonalý západ slunce, Monte Pelmo, Monte Chivetta, Dolomity, Itálie.

Další dny jsme se „potloukali“ v okolí Passa Giau, které poskytuje dokonalé výhledy na všechny světové strany.

Siesta nad Cortinou ď Ampezzo, Dolomity, Itálie

 

Naše stanové městečko před západem slunce, Dolomity, Itálie

A opět nemohlo chybět noční fotografování dominantního hrotu nad sedlem. Sněhu tu bylo pomálu, takže jsme si mohli dovolit ten luxus, že stany nestály na sněhu, ale na odtátých travnatých plochách.
Okolní struktury ve sněhu pak byly báječným motivem do popředí.

Ra Gusela, Dolomity, Itálie

 

Po vydatném spánku a ranním focení musí přijít vydatný nášup. Kdo si co navaří, to si taky sní :-)

 

Ani během dne si foťáky nevydechnou...

 

Million stars hotel! Ještě stále si myslíte, že je vám doma v posteli líp? Dolomity, Itálie

Čas byl během týdne ale i na posezení u pizzy a vínka v Cortině d'Ampezzo.

Celý týden se nadmíru vydařil, což mě utvrdilo v tom, že zimní termín pro pár odvážlivců opět někdy vypíšu. Tak co, vyrazíte taky?

U focení je třeba si udělat pohodlí.

 

  Související odkazy:
             • Nabídka- Workshopy
             • Galerie
             • Facebook - michalbalada.com
             • Instagram - michalbaladacom

Sdílet |

Komentáře k článku

Jméno: *
E-mail: *
Web:
Zpráva: *

Napište číslo: *

 
Michal Balada | Web | 26.01.2017
Petře žádné hroty. Čím míň toho fotograf potřebuje, tím víc je mobilní :) Ale samozřejmě fotoobchody pláčou :)
Petr Konečný | Web | 25.01.2017
Diky moc. Jeste jsem se chtel zeptat (kdyz mame stejne stativy), jestli pouzivas nejake hroty na nohy stativu (hlavne kvuli snehu nebo ledu)? Doufam, ze te nesere, ze se furt na neco ptam :) Budu muset na nejaky workshop s tebou!
Michal Balada | Web | 24.01.2017
V bezvětří a s předsklopením se to dá, ale samozřejmě by bylo lepší tyč vůbec nevysunovat.
Petr | Web | 22.01.2017
Ahoj Michale, parada jako vzdy :) Jenom dotaz. Posledni dobou vidim u spousty fotografu, ze maji vysunuty stredovy sloupek u stativu (viz i fotka "Fotime :)") Ja si myslim, ze to fotce neprida (stabilita). Co si o tom myslis ty?