Fotografujeme vodu

Voda je živel, bez kterého bychom si neuměli představit nejen život, ale ani fotografování. Jen se schválně mrkněte do svých archivů a budete sami překvapeni, na kolika snímcích vodu máte!

Jak na focení vody, co budeme potřebovat?

Fotografická technika je jasná. Ať už zrcadlovka či bezzrcadlovka a objektivy, především ty širokoúhlé. Důležitý je stativ! Vhodné mohou být při určitých situacích také slabší ND filtry. Polarizační filtr je pak naprosto nepostradatelný a nenahraditelný.

Voda je neustále v pohybu, ale můžeme ji jednoduše rozdělit na stojatou a tekoucí.

Jihočeský rybník při východu slunce. Tak jednoduché to je a výsledek stojí za to.

Vody stojaté

Sem řadíme jezera, rybníky a moře.

U rybníků a jezer nám většinou jde o odrazy ve vodní hladině. Proto potřebujeme jít fotografovat ráno, kdy je hladina nejklidnější. Dost často se připojí i nějaká ta mlha, která fotkám přidá šmrnc. Můžete vyrazit i přes den nebo večer, ale hladina už bývá větrem rozfoukaná a o pěkné odrazovce si můžete nechat zdát.

Tuhle disciplínu si u nás můžete trénovat na kdejakém rybníku, nebo písáku a jde vlastně o to nejjednodušší, co vás ve spojení s vodou může potkat. Prostě si přivstaňte a vyražte.

V zahraničí pak najdete i takové laskominy, jako krásné vysoké hory nebo sopky, které se fotí skoro sami.

Sopka Taranaki na Novém Zélandu v odrazu jezírka.

A pak tu máme moře. I tam kupodivu můžete vykouzlit krásné odrazovky, ale jen na některých lokalitách. Nám se to pravidelně daří například každé léto v Grónsku. Tady je focení mírně stíženo tím, že většina snímků vzniká při jízdách na lodi, takže bez stativu, jen z ruky. Je třeba si pohlídat délku expozic, jinak je vše „máznuté“. Musíme tedy občas snížit clonu, nebo zvýšit ISO. S dnešní vyspělou technikou to ale problém nebývá.

Každoroční focení v letním Grónsku přináší i takové fotky. Odraz není na moři nikdy úplně dokonalý.

Moře je ale většinou neklidné, může být přímo rozbouřené, jako to zažíváme na severu, třeba v Norsku, nebo na Islandu. Při těchto příležitostech se často snažím najít časy expozice, kdy je už voda trošku rozmazaná, aby byla celá scéna krásně dynamická, ale aby ještě nebyla jako mléko.

Chce to tedy stativ a časy v rámci desetin vteřiny. Například při východech a západech slunce už tedy budete potřebovat slabší neutrální šedé filtry, které expozici prodlouží.

Potřeboval jsem prodloužit čas, aby nebyla voda úplně „zmražená“. Použil jsem slabý filtr ND 0,9.

Trochu odlišné je focení moře s DN filtry, které jsou někdy až extrémně tmavé. Běžně přes ně ani nevidíte a expozici musíte buď sami počítat, nebo mít aplikaci, která vám výsledný čas řekne.

Tady jsem použil šedý neutální filtr ND1000, abych docílil času v řádu desítek vteřin.

Vody tekoucí

Potoky, řeky, vodopády, to je to, co mě osobně na vodě baví nejvíc.

U nás jsou báječné lokality, kde se vyblbnete celé dny. Stačí najít nejbližší svižnější potok nebo říčku. Nejkrásnější oblast v Česku i na Slovensku jsou za mě jednoznačně Jizerky. Vyrazte tam na jaře či na podzim a rozhodně nebudete litovat.

Řeka Jizera pod Harrrachovem v kombinaci s podzimním listím je po dešti zárukou kvality.

Bez stativu to nepůjde a polarizační filtr je též podmínkou. Kudy chodím, tudy všem tvrdím, na focení řek a potoků je nejlepší jít ideálně za deště, nebo alespoň hned po dešti. Proč? Je to jednoduché. Okolí potoků je totiž mokré, zatočíte tedy polarizákem pro odstranění odlesků z kamenů, trávy a listů. Hned doslova „vyskočí“ barvy a kontrast. Odstraníte také odlesky na vodní hladině, takže vidíte často až na dno.

Díky tomu, že je podmračeno, nemusíte vůbec používat žádné další filtry. Světla je málo a voda je dost rychlá na to, aby se rozmazala svým pohybem sama.

Mumlavský vodopád v KRNAPu

Může se hodit i expoziční bracketing kvůli velikému dynamickému rozsahu mezi stíny a světly v různých zákoutích potoka. Nemusíte se bát složitého skládání, dnes už je Photoshop na takové úrovni, že složí najednou jak bracketing, tak i panorama.

Když fotíte, komponujte jak detaily jednotlivých vodopádů, tak i krajinu v okolí, pokud je to jen trochu možné, ať si přinesete různorodé fotky.

Samotný vodopád nemusí být vždy úplnou dominantou obrazu, zvlášť když je zajímavé jeho okolí

Nejnáročnější je focení vodopádů za plného slunečního svitu. Příliš to nedoporučuji, protože často jen svádíte marný boj s přepaly a obrovským kontrastem scény a fotky nakonec nevypadají stejně moc dobře.

Jsou ale situace, kdy může mlhu nad řekou, nebo třeba vodní tříšť, prosvěcovat slunko a to se prostě neubráníte. S trochou cviku pak vzniknou asi nejlepší fotky, které v kombinaci s vodou pořídíte.

Takto jsme fotili jeden z mnoha vodopádů v Oregonu. Vodní tříšť nás neustále sprchovala, ale zároveň ji prosvítily paprsky slunce, které procházely mezi stromy.

Závěrem

Nastavení fotoaparátu:

Důležitá je citlivost ISO. Jakmile máte fotoaparát na stativu, není důvod dávat vyšší hodnotu než ISO 100. Vyhnete se tak šumu ve fotografii (čím vyšší ISO, tím více šumu) a docílíte i delších časů oproti tomu, kdybyste ISO zvyšovali.

Clonit doporučuji někde uprostřed hodnot, které váš objektiv umožní. Tedy pokud máte širokoúhlý objektiv 16-35mm a umožní vám nastavení clony od 4 (úplně odcloněný objektiv - proniká maximum světla) po 22 (zacloněný objektiv - proniká minimum světla), volte hodnoty někde mezi 8 až 13. Určitě nezvyšujte clonu na maximum, vzniká difrakce a kresba ve fotce prostě nebude dobrá)

Čas buď přímo nastavte, fotíte-li na manuální režim, nebo když budete fotografovat v režimu A (Av), čas vám vypočítá sám foťák a nemusíte se o nic starat. Pokud snímáte za horších světelných podmínek (špatné počasí, o kterém jsem psal výše), vyjdou dostatečně dlouhé časy na to, aby se voda rozmazala.

Na stativu též vypínejte všechny stabilizace a ideální je i používat samospoušť, abyste si fotku stlačením spouště nerozmazali.

Kompozice:

Přečtěte si něco o zlatém řezu, ale kompoziční pravidla jsou od toho, aby se porušovala :)

Snad jen při odrazovkách vypadá často dobře, když je horizont na střed snímku. Jinak obecně při focení potoků a vodopádů zkoušejte různě široké záběry, abyste měli občas ve fotce i kontext s okolní krajinou.

Voda lze fotit i v zimě, i když je to o trošku těžší disciplína.

6. 10. 2024 - Přidal jsem nový článek. Nabízím poslední volná místa na listopadovou Sicílii!