Jökulsárlón - ledovcová perla Islandu

Dokonalý východ slunce, bezvětří, křik racků a cvakání závěrek, Jökulsárlón, Island

Znám zatím jen jediné místo, kde prostě nelze pořídit špatná fotografie a to ledovcovou lagunu Jökulsárlón a přilehlou pláž s ledovými obry, které vyvrhnul zpět na břeh rozbouřený Atlantik.

Východ slunce nad Atlantikem, barvy k neuvěření... Jökulsárlón, Island

Nezáleží na ročním období, nemusíte sledovat počasí, nemusíte čekat na západ či východ slunce, prostě přijdete, rozložíte stativ, fotíte a odcházíte s vědomím, že je to tam!

Křišťálově čisté ledové kry na černých plážích, Jökulsárlón, Island

I za podmračeného a deštivého počasí lze vytvořit poutavé fotografie, stačí deštník, nepromokavé oblečení a trpělivost, Jökulsárlón, Island

Zkuste si zadat do Googlu magické slovo Iceland (už samotný název o něčem svědčí) a kromě mohutných vodopádů se ukážou fotografie Jökulsárlónu a jeho ledových ker.

Před lety, kdy jsme plánovali první cestu do této země ledu, jsem se právě sem těšil nejvíc. Prostudoval jsem tisíce fotografií a nespočet videí, abych byl maximálně připravený na místě vytěžit maximum a odvezl si alespoň z části tak poutavé snímky, jakých je na internetu nespočet.

Když pak tenhle malý zázrak vidíte na vlastní oči, stejně vás překvapí, jak je celé tohle místo magické a velkolepé. Nemyslíte v tu chvíli na to, že si s vámi pohrává silný vítr, nebo že vás bičuje déšť nebo sněhové krupičky. Žasnete nad tou sílou přírody, a jakmile se po krátké chvíli vzpamatujete, začnete plnit paměťové karty a fotíte a fotíte … a fotíte :-)

Při odlivu zůstávají ležet na pláži i kusy ledu o velikosti několika metrů krychlových, Jökulsárlón, Island

Doba ledová, Jökulsárlón, Island

Vznik jezera a kde se ledové kry vlastně berou?

Ještě někdy před sto lety sahalo čelo ledovce Breiðamerkurjökull téměř k pobřeží Atlantiku a žádná laguna tu tedy nebyla. Vytvořila se až tehdy, když vlivem vyšších teplot začal ledovec ustupovat a voda vyplnila jeho morénu. Jezero je dnes místy přes 200 metrů hluboké, má cca 18 kilometrů čtverečných a jeho rozloha se stále zvětšuje. Od roku 1970 již dokonce čtyřnásobně!

Masy ledu, hromadící se v laguně, Jökulsárlón, Island

Z čela ledovce Breiðamerkurjökull se neustále odlamují obrovské ledové kry, které po hladině pomalu putují k ústí řeky Jökulsá, které lagunu spojuje s mořem. Tyto kry běžně dosahují velikosti panelového domu. Takto velké se ale do moře nedostanou, a tak můžete být poměrně často svědky jejich hromadění u výtoku a obdivovat tyto temně modré obry.

Rychle plující mraky nad lagunou, Jökulsárlón, Island

Panorama laguny Jökulsárlón, Island

Jakmile roztají natolik, že řekou Jökulsá proplují, končí tato pouť už po několika stech metrech. Jsou vyvrženy přílivem na přilehlé černé pláže, kde se stávají vděčným fotografickým námětem. Vypadá to tu jako někde daleko za polárním kruhem a to je opravdový unikát.

Ledovcová pláž při východu slunce. To maličké vpředu u vody jsou fotografové :-), Jökulsárlón, Island

Východ slunce, Jökulsárlón, Island

Další zajímavostí laguny je výška její hladiny. Ta je totiž ve výši té mořské, takže se při přílivech slaná voda mohutným proudem žene do laguny a úplně obrátí tok řeky Jökulsá, zatímco při odlivu je voda vytlačována zpět do moře.

Východ slunce u laguny Jökulsárlón, Island

O takovém východ člověk roky sní a když pak konečně nastane, tak neví, co dřív, Jökulsárlón, Island


Přístup k Jökulsárlónu

Jezero leží na jihovýchodě Islandu na okraji národního parku Vatnajökull při hlavní okružní cestě, která vede kolem celého ostrova. Nemůžete jej tak minout.

Takové barvy při východech a západech slunce v našich zeměpisných šířkách nikdy nezažijete, Jökulsárlón, Island

Hlavní úskalí při fotografování:

1. Vítr, který vane na Islandu nepřetržitě. Bohužel často to není jen větříček, jak jej známe z našich zeměpisných šířek, ale vichr, ve kterém se sotva potácíte. A teď si v tomhle rozložte stativ, nastavte několikaminutovou expozici a doufejte, že se vaše aparatura nerozklepe. Takže občas je focení dosti „zábavné“.

2. Vodní tříšť, která vzniká díky několik metrů vysokým vlnám, tříštícím se o pobřeží. Pokud vane vítr od pevniny směrem na moře, je to pohodička, pokud se ale obrátí proti vám, máte problém… a velký. Neustále otíráte malinké kapičky této vodní tříště z čoček objektivů a filtrů. A jak je známo, slanou vodu nemá ani samotná fototechnika příliš ráda.

3. Turisté, kterých je tu někdy jako na Václaváku. A je to bohužel rok od roku horší. Pokud pojedete na Island v hlavní sezoně (cca červen až září), těšte se na mumraj a na liduprázdnou pláž a okolí laguny zapomeňte, ať už jste tu v poledne, nebo o půlnoci. Proto jezdím na Island zásadně v zimě, nebo v květnu, kdy ještě sezona není v plném proudu, a najdete si místa, kde jste úplně sami.

Island nedá nic zadarmo :-), Moje maličkost při fotografickém snažení (autor fotografie: Jiří Šollar).

Na své si přijdou i milovníci zvířátek. V laguně se prohání tuleni, kteří tu loví ryby. S trochou štěstí je přistihnete, jak se povalují na ledových krách a vyhřívají se na slunci. Ryb je tu velké množství. Potravu tu hledá též nespočet druhů mořských ptáků, kteří hnízdí v okolí.

Fotograf dost často neví, zda fotit, nebo jen žasnout, Jökulsárlón, Island

Ledová perla, Jökulsárlón, Island

A jako bonus se můžete i vykoupat, nebo vyfotit na ledové kře v plavkách :-)

Pokud slevíte ze svého komfortu a vydáte se na Island v zimě, může Vás čekat u laguny podobné divadlo. Polární záře tu není vůbec ojedinělým jevem, stačí si pár nocí počkat a jakmile se vyjasní, máte velkou pravděpodobnost, že jí nejen uvidíte, ale také nafotíte!

Polární záře, Jökulsárlón, Island

Související odkazy:
Workshopy
Galerie
Facebook - michalbalada.com
Instagram - michalbaladacom

21. 11. 2022 - Vložil jsem další fotografie z Norska. Nabízím poslední volná místa na zimní workshopy.