Konečně kvalitní fotokniha?

Fotoknihy zažívají nebývalý boom, což je dobře, protože je to v posledních letech snad jediná možnost, jak lidé promítnou své fotky na papír a neleží jim jen v počítačích.

Já sám již léta bojuji s kvalitou fotoknih, které jsou u nás k dostání a přesto, že se nabídka výrazně zkvalitnila, hledal jsem dál, protože jsem tak trošku perfekcionalista a ke spokojenosti bylo stále daleko. Že je fotka fotkou až na papíře už slyšel téměř každý, ale ruku na srdce, kdo z Vás pravidelně tisknete? Například na svých fotografických workshopech se setkávám s touto převažující odpovědí: Chystám se na to už delší dobu, ale zatím jsem příliš fotek na papír nepromítnul. Což většinou ve výsledku znamená - prostě a jednoduše netisknu!

Fotografické knihy od Saal Digital by mohly být poslední indicií, proč se na tisk konečně vrhnout.

Tvorba fotoknihy

Z webových stránek www.saal-digital.cz si stáhnete příslušný program, nainstalujete a během minuty už můžete tvořit. Verze je tu pro Windows i pro Mac. Konečně i uživatelé Macu mají pocit nativní aplikace.

Úvodní výběr fotoknihy, saal-digital.cz

Po instalaci můžete jít na věc. Vyberete si druh fotoknihy, její velikost, vazbu (tady zpozorněte, kromě klasické lesklé či matné můžete mít fotoknihu i v kůži včetně popisu a vatování), povrch stran a jejich počet (lze při samotném návrhu kdykoliv přidávat či ubírat) a možné je i dárkové balení.

Návrh fotoknihy, saal-digital.cz

Stačí už jen v levém sloupci najít složku, kde máte fotografie pro knihu připravené a pustit se do díla. Kladně hodnotím fakt, že fotografie nemusím nikam nahrávat, ale prostě a jednoduše jen vyberu fotku a přetáhnu jí na určení místo v knize.

Vše probíhá velmi svižně, nečekáte desítky vteřin, než se fotografie zobrazí. Velice příjemným společníkem je také tlačítko zpět, takže když se něco nepovede, hned jste o krok zpátky a můžete to udělat znovu a lépe.

Máte na výběr spoustu klipartů, rámečků, pozadí (to vše jsem nevyužil, mám raději střídmý design) a šablon. Tady je výhodou možnost uložení vlastní šablony. Takže pokud mám například několik stránek s umístěním čtvercové fotografie, chci aby i na dalších byla stejně velká a umístěná, šablonu si uložím a na dalších stranách použiji.

Velkým plusem je i okamžitá kontrola náhledu. Hned víte, jak bude výsledná dvoustrana v reálu vypadat.

Náhled navržené dvoustrany fotoknihy, saal-digital.cz

Zejména pro krajináře je tu vychytávka v podobě možnosti umístění fotografií na dvoustranu, což se třeba u panoramat přímo nabízí. Přilehlé strany na sebe totiž navazují a není mezi nimi žádný rušivý šev!

Po každém kroku, jako je třeba navyšování počtu stránek a podobně hned software přepočítává výslednou cenu a tak máte stále přehled, kolik zaplatíte.

A že nemáte třeba čas na dokončení fotoknihy? Nevadí, vše lze uložit a později se zase vrátit.

Jakmile máte hotovo, nabízí se Vám možnost exportu návrhu do PDF. To je dobré pro finální kontrolu a já osobně jásám. Mám tak možnost například u svatebních fotoknih zákazníkům poslat návrh. Ten spolu můžeme ještě před finálním tiskem zrevidovat a případně poupravit.

Máte hotovo?

Stačí vyplnit adresu, zaplatit (lze pohodlně a rychle kartou Visa či MasterCard) a počkat si, až Vám DHL fotoknihu doveze domů.

Dodací lhůty jsou až neuvěřitelně krátké. V úterý v poledne knihu objednávám, ve středu v poledne přichází email s tím, že je hotová a putuje na mou adresu, pátek po poledni přebírám od PPL úhledně zabalenou zásilku… sen? Kdepak, skutečnost!

A jen tak pro doplnění, Saal Digital není česká firma, nýbrž německá! Cena poštovného je pro Česko i Slovensko totožná (119Kč), což je další plus.

Můžete také průběžně na webu kontrolovat stav vaší objednávky, to už naštěstí bývá pravidlem. Protože jsou ale dodací lhůty tak kraťoučké, v podstatě tuto službu asi ani nestihnete využít.

Kvalitně zabalená zásilka je doma.

Jak to celé dopadlo?

Trhám kartonový obal, poté pěnovou folii, další igelitový obal a s potěšením ohmatávám tvrdé lesklé desky potištěné fotografií mého oblíbeného Islandu.

Kniha působí kvalitně na první pohled/úchop. Velikost A4, lesklá vazba, 50 matných stran uvnitř.

Na první pohled paráda a to jsem většinou dost kritický a vadí mě každá byť jen malá vada na kráse. Otevírám a listuji. Vnitřní strany jsem volil matné, aby se tolik „neosahaly“. Tisk je prvotřídní, když porovnávám se svým dosavadním (a nutno říci dnes již bývalým) dodavatelem z Čech, barvy odpovídají přesně tomu, jak je vidím na obrazovce svého počítače (černá je opravdu černá, nikoliv šedivá), ostrost náramná, jednotlivé strany poměrně pevné (vznikají totiž dvojitým lepením fotopapírů). Strany lze objednat také v extra tvrdém provedení.

Lze tisknou již na vnitřní stranu desek, toho nevyužívím, záměr je, aby fotokniha působila jako pravá publikace.

Vazba působí bytelně, nikde se nic nepáře a nesype.

A co mě ať už jako krajináře, nebo svatebního fotografa může dále těšit je fakt, že lze tisknout fotografie i na dvoustrany bez toho, aby byly přerušené vazbou. Díky panorama vazbě se uprostřed nic neztratí, strany jsou totiž propojeny. Lze tedy knihu otevřít na 180 stupňů bez toho, aby se za chvíli rozsypala.

Panoramatická vazba je opravdu funkční, ani kousek fotky nemizí uprostřed.

Krajináři i svatební fotografové panoramatickou vazbu s radostí přivítají

Třešničkou na fotografickém dortu je pak absence loga firmy, která se u konkurence leckdy na zadní straně objevuje. Firma si natiskne na zadní stranu a zadní desky jen malý QR kód. Pokud i ten Vám vadí (můj případ) lze tisknout úplně bez něho (aktuálně zpoplatněno za 150Kč).

Shrnuto a podtrženo:
Výhody

1. Intuitivní software pro tvorbu fotoknihy bez nutnosti nahrávání jednotlivých použitých fotek
2. Při rozšíření fotoknihy v průběhu návrhu se hned přepočítává cena a tak máte stále přehled, kolik zaplatíte
3. Možnost vazby z kůže s popisem a vatování (možno pro kůži i papír)
4. Perfektní tisk na fotopapír
5. Kvalitní vazba (velké plus za panoramatický vzhled dvoustran)
6. Rychlost dodání
7. Komunikace zákaznické podpory rychlá a vstřícná
8. Možnost stažení ICC profilů ke konkrétním produktům
Nevýhody:

1. Chat softwaru při tvorbě knihy se tvářil offline (nutno poznamenat, že program je přehledný a nepotřeboval jsem chat využít)
2. Tisk hned na první stranu, tedy desky a také na poslední. Ale to je subjektivní názor, možná to velká část zákazníků ocení, vejde se tak do knihy více fotografií. Pokud budete chtít, aby Vaše fotokniha vypadala jako klasická publikace, musíte tyto strany vynechat, ale zaplatíte je.


Toužíte po vkusné a kvalitní prezentaci? Za velmi solidní cenu, srovnatelnou s firmami z Čech, dostanete na naše poměry nadstandardní služby a kvalitu. Fotokniha opravdu nepůsobí lacině, naopak. Kéž to donutí i ostatní výrobce k sebereflexi. Přesvědčte se sami: www.saal-digital.cz

Související odkazy:
Nabídka- Workshopy
Galerie
Facebook - michalbalada.com
Instagram - michalbaladacom

19. 7. V Galerii přibylo několik nových fotografií z Norska.