Lofoty – fotografický průvodce
TOP 10 nejlepších fotografických lokalit na Lofotech
Když se řekne Norsko, snad všem fotografům se vybaví fjordy. A když se řekne fjordy, není více ikonické místo, než Lofoty. Krásných fjordů je na pobřeží celého Norska nespočet, ale tady jsou krásně dostupné a celkově jsou tu fotogenická místa hodně koncentrovaná na malé ploše. Odpadají tedy dlouhé cesty autem nebo pěšky.
Jde o souostroví za polárním kruhem s ostrými vrcholy, bílými plážemi a tradičními rybářskými vesnicemi.
Ne nadarmo National Geographic považuje Lofoty za třetí nejkrásnější ostrovy na světě.
Autem to sem z Česka trvá 35 hodin čisté jízdy, takže to bych nedoporučoval, jedině byste sem jeli na hodně dlouho, aby se cesta vyplatila. V podstatě jedinou rozumnou variantou je let do Harstadu (letiště Harstad- Narvik), vypůjčení auta a za pár hodin už fotíte na těch nejlepších místech.
Atlantik tu ještě ohřívá Golfský proud, takže ani v zimě nemusíte čekat kruté mrazy a v létě si můžete užít půlnoční světlo. Ty největší z ostrovů jsou propojeny tunely a mosty, takže se všude pohodlně dostanete.
Lofoty – fotografický průvodce
Na Lofotech je na fotografování nepřeberná spousta míst. Lze tu vystoupat na každý druhý kopec, což je občas fuška, ale nemůžete udělat chybu, bezpochyby zde budou skvělé výhledy a kompozice. Je tu též několik zajímavých pláží. Velkým lákadlem je samozřejmě od podzimu do jara polární záře.
Tady je deset míst, které byste při návštěvě rozhodně neměli minout.
1. Reinebringen (67.9278561N, 13.0714878E)
Ikonické místo pro celé Lofoty a zřejmě jste fotku odsud viděli mezi prvními, které na Vás někde na internetu „vykoukly“.
Pamatuji doby, kdy nahoru vedla jen neznatelná pěšina. Dole hned po nástupu se bloudilo jeřabinovým porostem, krkolomně se přelézaly velké balvany, které byly buď v zimě omrzlé a kluzké, nebo po zbytek roku oslizlé od vody a mechu. Nahoru se lezlo chvíli suťoviskem, pak zase po skalách, no zážitek. Ale zase jste byli nahoře vždy sami.
To vše už dnes neplatí.
Několik let zpět byly až na vrchol vybudovány kamenné schody, takže dnes je to už procházka, jak říkám, s prstem v nose. Místy je výstup poměrně příkrý, ale už se není třeba bát, že někde sjedete do údolí a polámete se. Daní za ulehčený přístup jsou zde v sezoně davy lidí. Vyrazte sem proto hodně brzo ráno, nebo úplně mimo turistickou sezonu. Auto musíte nechat v Reine a jít asi kilometr podél pobřeží, odtud pak trasa začíná stoupat k vrcholu.
V dobách, kdy sem nevedly schody, bylo v zimě stoupání hodně ošemetné. Když už se sem ale člověk vyškrábal, čekal na něho pohádkový pohled.
2. Reine (67.9346569N, 13.0884517E)
Pitoreskní rybářská vesnice s červenými domky. Vzdušnou čarou jen kilometr od Reinebringenu, který svou téměř kolmou stěnou trčí nad vesnicí. Jde o hlavní obec v tomto fjordu. Infocentrum, obchod, kostel, hospoda, benzínka, víc nepotřebujete.
A hlavně, jsou odtud nekutečné výhledy!
Podzimní pohled na fjord
Zimní pohled na fjord
Polární záře a domečky
3. Hamnøy a Sakrisøya (67.9454186N, 13.1293031E)
Všechny malé ostrůvky, kterými projíždíte po silnici, než se dostanete do Reine, jsou jako malované. Krásné barevné domky, za nimi panoráma špičatých vrcholů ostrova Moskenesøy, to jsou takové Lofoty v kostce. Kamkoliv se postavíte a namíříte svůj foťák, tam uděláte skvělý snímek.
Hamnøy v zimním hávu
Hamnøy s polární září
4. Uttakleiv Beach (68.2103683N, 13.5028731E)
Za mne jednoznačně nejzajímavější pláž celých Lofot, často označovaná za jednu z nejromantičtějších v Evropě. Dostupná je po užší asfaltce. U pláže je několik menších parkovišť. Písečná část je poměrně nezajímavá. O to lepší je ta skalnatá a balvanitá. Garantuji Vám, že zde vydržíte hodiny. Můžete zkoušet různě dlouhé expozice, čekat na vlny a tak dále. Vzadu za zálivem se tyčí Høgskolmen.
Pokud byste chtěli fotit polární záři, tak tady je to správné místo. Komponujete téměř přesně na sever, světelné znečištění je tu minimální, takže to chce jen jasnou oblohu a můžete se oddávat fotografickým orgiím.
Polární záře se tu fotí parádně, protože si vždy najdete zajímavé popředí.
5. Skagsanden Beach (68.1039075N, 13.2870306E)
Pláž u hlavní cesty s velkým parkovištěm, kde vyjdete z auta a můžete fotit. Na výběr je buď písečná část pláže, přes kterou ještě teče místní potok a vytváří často krásné struktury v písku (musí být odliv), nebo kamenitá část, kde můžete do popředí zakomponovat různé balvany. V pozadí vystupuje téměř sedmisetmetrový Hustinden, který krásně doplňuje kompozici. Často se tu také fotí polární záře. Nevýhodou je dostupnost, takže bych raději zvolil výše zmíněnou Uttakliev Beach.
6. Solbjørnvatnet (68.0004450N, 13.1520919E)
Největší jezero ostrova Moskenesøy, které je obehnáno špičatými vrcholy skoro ze všech stran. Když se vám povede trefit počasí bez větru, což je tedy na Lofotech dost umění, můžete mít z hladiny krásné zrcadlo.
Vekou výhodou je, že právě sem skoro lidé nechodí, takže zde budete při východech a západech slunce téměř jistě sami.
7. Fredvang mosty (68.0832708N, 13.1905900E)
Mosty u obce Fredvang, konkrétně Røssøystraumbrua a Kubbholmleibrua jsou též vděčným motivem k zakomponování do fotografií. A když už nevyužijete přímo tyto mosty, můžete fotit alespoň okolní krajinu z jejich těsné blízkosti.
Polární záře nad oběma mosty.
Výhledy od mostů směrem k horám
8. Gravdal - Buksnes Church
Kostel zde stál po staletí. Několikrát byl pobořen vichřicemi a bouřemi, takže dnešní podobu dostal před sto lety. Není příliš dobře umístěn, okolo vadí stromy, ale když jsme jej fotili s polární září, bylo to skvělé.
Za návštěvu stojí i jeho dřevěný interiér.
9. Sund a okolí (68.0125325N, 13.1939897E)
Samotná vesnice není až tak zajímavá. Ale moc hezké místo najdete, než do ní přijedete. Je tu výhled na protější kopce, které jsou až 700 metrů vysoké. Jako popředí můžete využít různé skály a skalky, ale hlavně krásné mechové polštáře. Když se přidá ranní nebo večerní světlo, budete nadšení.
Autoportrét
Krásné podmínky při západu slunce
10. Å (67.8779575N, 12.9835972E)
Vesnička Å je poslední obydlené místo a nejjižnější vesnice Lofot, kam se dostanete autem. Dál už je jen pustina, a pak rozbouřený Atlantik. Můžete tady fotit stylové domečky, malý přístav, muzeum rybolovu a podobně. Rád tu jezdím na útesy při západu slunce, kdy se vlny tříští o okolní skály. Je to sice trošku náročnější, ale výsledek opět stojí za to.
Bouřlivé podmínky na skalním výchozu u městečka Å
Lofoty jsou destinací, která si získá každého milovníka přírody. Ať už plánujete focení, fúry, nebo jen relax, nabídnou vám vše a mnohem víc!