Lokality pro focení krajiny - Startujeme

Nezavřou nás! S tímto heslem jsem si vymyslel takovou malou sérii článků, ve kterých vám doporučím lokality vhodné pro focení krajiny v jednotlivých krajích v Česku, na Moravě i ve Slezsku. Když už nemůžeme do zahraničí, nebo jen velmi obtížně, je třeba se rozhlédnout po té naší malé zemičce. Sice nám chybí velehory i moře, ale krásných fotogenických míst je tu přesto spousta! O mnohých ani nevíte a možná je máte kousek za domem. O tom jsem přesvědčen.

Chtěl bych psát o místech známých i neznámých, dostupných i těch, kam se musí dlouho předlouho šlapat. Těch kde jsou ideální podmínky pro krajináře každou chvíli i těch, kde si na tu správnou fotku musíte počkat třeba i roky.

Čechy - Královéhradecký kraj

Začínáme na východě Čech. Proč právě tam? Protože toho nabízí nejvíc a jsou nejhezčí přeci! Ale ne, je to prosté, jde o mojí domovinu. Znám to tu jako vlastní boty. Nebo to alespoň rád říkám (určitě byste mě i nachytali, že o některých zákoutích nemám ani páru).

Krkonoše

No jo, na Sněžce už byl snad každý, lanovkou…

Naše nejvyšší hory ale nabízí mnohem víc. Dost často se zapotíte, ale dá se na fotofleky dostat i velice snadno.

Z těch snadných míst je to hlavně okolí Špindlerovky, kam z přelidněného a ošklivého Špindlu dojedete linkovým autobusem. Jezdí tam každou chvíli, v létě i v zimě, prostě kdykoliv. Odtud už je to jen kousek na Dívčí nebo dál Mužské kameny. Nabízí se vám tu kruhový výhledy na všechny významné vrcholy v Krkonoších, do českého vnitrozemí i Polska. A pokud rádi fotíte hvězdnou oblohu, tyhle skály vám poslouží jako skvělé popředí i v noci. Doporučuji si počkat na inverzi (tedy hlavně na podzim a v zimě), která skryje města pod vámi a focení neruší světelný smog.

Od Mužských kamenů k Labskému dolu, Krkonoše

Když půjdete ještě dál, čekají na vás Sněžné jámy. Jsou fotogenické především v zimě, když jsou zaváté a omrzlé sněhem. Tak ani nevadí, že sem za celý den nezasvítí jediný paprsek slunce, jen ráno jejich vrch lehce olízne. Námraza taky krásně skryje poměrně nevzhlednou polskou boudu i zábradlí se řetězy v okolí.

Sněžné jámy v zimě, Krkonoše

Z okolí Sněžných jam ke Sněžce, Krkonoše

Kdybyste sem ale zabloudili v létě, zkuste sejít k malým jezírkům na polské straně. V červnu při východech slunce krásně svítí do skal nad vámi a vše se odráží ve vodní hladině Śnieżných Stawků. Získáte unikátní pohled, který byste zasadili spíše do Vysokých Tater než hor v Česku,

Moc pěkný je také výhled z Poledního kamene či okolí na Wielki Staw a za ním se tyčící Sněžku. Opět pozice především pro východ slunce, při západu je tu vše ve stínu. Mimochodem, jde o největší ledovcové jezero v Krkohorách.

Východ slunce nad Wielkim Stawem, Krkonoše

No a dobře, ani tu Sněžku nakonec nevynechám. Na vrchol nelezte, nemá to tam úroveň a z hlediska focení nikdy není nejlepší vystoupat na nejvyšší bod v okolí, spíše hledejte místo, odkud ten nejvyšší kopec vyfotíte. Nejhezčí pohledy jsou z plání od Luční boudy a Úpského rašeliniště. Tady najdete i pěkné popředí. Ať je léto nebo zima, za slušného počasí tu nafotí opravdu každý. Místo vhodné na východy a západy slunce. A když se ubytujete na Luční boudě, máte vše jako na dlani.

Sněžka s Obřím dolem pod inverzí, Krkonoše

Nebo zajděte kousek na druhou stranu ke Kozím hřbetům. Západ slunce z Krakonoše (fakt se tak ta hora jmenuje) jsou taky parádní.

Co když slunko nespolupracuje? V podzimních sychravých dnech zamiřte na Rýchory. Z Žacléře nebo Horního Maršova to sem není daleko. Bukový prales s mlhou vás zaměstná klidně na celý den. Chce to mlhu hustou tak, že by se dala krájet, to mají fotky nejlepší atmosféru. Kompozice tu najdete doslova na každém kroku.

Orlické hory

Jsou menší a o to malebnější. A pokud nevrcholí sezona, tak skoro bez lidí. Vrcholy jsou spíš ploché a na focení ne moc vhodné. Leda když je pořádná zima se spoustou sněhu, pak se stávají doslova pohádkové. Jsou to první kopce, na které narazí při západním proudění (u nás převládající) mraky putující Polabskou nížinou. Tady se hromadí a přinášejí množství srážek. To nám to pak na těch smrčkách pěkně namrzá a namrzá a jsou znich krásní sněhuláci.

Když zima čaruje pod Šerlichem, Orlické hory

Fotograf na Velké Deštné, Orlické hory

Teď na podzim určitě zajeďte na Zemskou bránu, kde si Divoká Orlice razí cestu do vnitrozemí a vytváří peřeje a kaskády. Okolní smíšený les fotkám hodně pomáhá.

Zemská brána, Orlické hory

Kousek odtud je poutní kostel v Neratově. Není to kostel jen tak ledajaký, má prosklenou střechu a je zasazen výborně do krajiny, i tady se dá dobrá fotka pořídit.

A kousek odtud máme Orlické Záhoří, jednu z významných mrazových kotlin v ČR. Často se tu dělají mlhy, takže když se projdete mezi osamělými chalupami a roztroušenými starými stromy na pastvinách a loukách, určitě i tady se fotka povede. A nebuďte překvapeni, když i v létě tu bude po ránu teplota atakovat záporné hodnoty.

Na druhém konci hor nesmíte zapomenout na hluboký kaňon Metuje mezi Peklem a Novým Městem nad Metují. Bukové lesy, peřejnaté říční úseky se střídají s těmi klidnějšími, cestička přímo podél vody, krajinářův ráj. Hlavně podzim a jaro tu stojí za to.

I za deště je u Metuje krásně, Orlické hory

Sluneční paprsky v Pekle, Nové Město nad Metují, Orlické hory

Adršpašsko-Teplické skály

Ádr nesmíte vynechat! Pískovcoví obři tu ční snad až k nebesům a nemusíte být zrovna horolezci, abyste si tuhle krásu užili. Hned u vstupu do skal ve směru od Adršpachu je stará pískovna s ostrůvkem. Tady opravdu na fotografy mysleli, no posuďte sami. Hlavně při východech slunce je to tu kouzelné. Mlha nad hladinou, skalní divadlo okolo ze třech stran, barevné břízky, sluneční paprsky…

Pískovna v Adršpachu

Ve skalách se dá fotit na každém kroku, za zmínku stojí i dva vodopády. V létě jsou často vyschlé, tak bacha na to.

Vyplatí se také vyšlapat na zdejší nejvyšší vrchol s rozhlednou. Čáp nabízí rozhled do všech stran a při ranních mlhách nebudete vědět, kam dříve zacílit. Ani západy slunce tu nejsou k zahození, jen pozor na vítr, který dokáže rozhlednu mírně rozhoupat a na focení ze stativu v tom případě rovnou zapomeňte.

Na závěr se stavte na Křížovém vrchu opět nad Adršpachem. Z parkoviště dvacet minut chůze. Rozhledy hlavně k Javořím horám jsou tu velkolepé. Když budete mít kliku, z mlhy vykoukne kostelní věž ve Zdoňově.

Z Křížového vrchu, Adršpach

Broumovsko

Na Broumovsku zaujme hlavně soubor barokních kostelů, krásně zasazených do krajiny a pak také javorové a lipové aleje mezi vesnicemi. Kraj je to od vnitrozemí vzdálený, takže tu najdete klid po celý rok. Ubytujte se v některém z broumovských statků, tento fenomén nikde jinde nepotkáte.

Broumovské aleje v podzimních barvách

Projděte si Broumovské stěny, je tu také téměř liduprázdno, potkáte zajímavé skalní útvary včetně hřibů a bran a třeba výhled z Koruny je za východů slunce perfektní. Delší teleobjektiv nutný. A na kafe se stavte v Chatě Hvězda u stejnojmenné kaple (i odtud je krásný výhled do kotliny okolo Broumova). Obsluha tu často nestojí za nic, ale ten interiér vám vyrazí dech!

A když už jsme u toho interiéru, zajeďte si přímo do Broumova, zdejší klášter je impozantní. I dřevěný kostelík na zdejším hřbitově je unikát a okolní lípy budou zrovna nyní ideálně zbarvené.

Knihovna, Klášter Broumov

Další tipy na focení:

Vodní nádrž Rozkoš – prostě velký rybník, ranní mlhy zaručeny

Babiččino údolí – procházka podél Úpy, i tady najdete fotogenická zákoutí

Přehrada Les Království na Labi – podobnou hráz v ČR nenajdete

Hospital Kuks – barokní skvost nad údolím řeky Labe. Třeba takovou ranní mlhu a z ní vykukující Kuks bych si uměl představit.

Tak hodně štěstí při focení a co nevidět si dáme další kraj!

Související odkazy:
Workshopy
Galerie
Facebook - michalbalada.com
Instagram - michalbaladacom

15. 1. 2020 - Vložil jsem nové fotografie z Alp, Čech a Islandu.