Nejčastější otázky - odpovědi II

Přicházím s dalšími nejčastějšími dotazy, které se mě v emailu nebo na sociálních sítích nahromadily, a na které nemám kapacitu jednotlivě každému odpovídat.

Otázka: Množí se mě různé dotazy k novému webu, který je už pár měsíců na světě.

Tak tedy, design a otextování jsou má práce, vše pak do provozu uvedl kolega Michal Vitásek. Takže pokud o vlastním webu uvažujete, poptávejte přímo u něho, určitě se domluvíte, můžu ho určitě doporučit.

Otázka: Další sled otázek je typu, zda proběhnou v dohledné době nějaké fotoexpedice v zahraničí a vše okolo problémů s cestováním.

Za dveřmi je fotoexpedice do Kanady, kam jsme poslední léta pravidelně cestovali, tady je ještě poslední volné místo, vše je nachystané, připravené... Zda nás tam ale vpustí, to je zatím otázka. Pravidla pro cestování se různě rozvolňují a v jiných částech světa zase přitvrzují, takže bohužel další zahraniční akce s ohledem na nepřehlednost situace plánuji až na příští rok. Je to například oblíbená zimní fotoexpedice do Norska, která se pomalu plní, potom jarní Kalifornie a další budou následovat. Věřím, že situace v příštím roce začne konečně vracet do normálu.

Pokud do zahraničí jet nechcete, můžete vybírat z kurzů v Česku. Na ty podzimní už je míst opravdu jen maličko, na zimní workshopy ještě některá místa kmání jsou. Na příští rok chystám také úplně nové lokality, které nyní intenzivně navštěvuji a fotografuji. Jednu už ve workshopech najdete a můžete se hlásit, další jsou v plánu na podzim 2021.

Zimní Kanada, to je prostě jedna velká paráda

Otázka: Co děláte vdobě, kdy se nemůže moc cestovat?

Upravil jsem veškeré resty, které se mě roky kupily. A protože se příliš do konce roku cestovat po světě nebude, zaměřil jsem se na prozkoumávání a focení lokalit v Česku a na Slovensku, vždyť u nás je tak krásně, že si to ani neuvědomujeme. Jak se říká, vše zlé je k něčemu dobré, za normální situace bych se k tomu nedostal. Díky několika zrušeným zahraničním cestám se mě uvolnil čas a projel jsem Česko a Slovensko křížem krážem a našel nové destinace jak pro soukromé focení, tak pro workshopy. Takže pokud vás už také nebaví přelidněné České Švýcarsko, můžete semnou vyrazit třeba do Českého ráje! Akce na Slovensku ještě dolaďuji a zveřejním v následujících měsících. Taky zařadím do nabídky soukromé workshopy.

A protože jsem v ČR více než je to obvyklé, nabral jsem si rád několik zakázek na nafocení různých exteriérů budov, parků a měst, co vykryje propad příjmů a jsem moc rád, že samosprávy a různé podniky a instituce přicházejí na to, že to, jak se na venek prezentují, je opravdu důležité.

I u nás je spousta krásných a nepříliš okoukaných míst.

Otázka: Jak na zálohu fotek na cestách/doma

Důležité není ani tolik jak, jako kolikrát. Různých disků je nepřeberné množství, stačí pročíst pár recenzí. Zásadní ale je, mít v ideálním případě vše zálohované vícekrát. Když jsem na cestách, mám fotky na paměťových kartách, totéž na cestovním notebooku a totéž i na externím disku. Možná jsem paranoidní, ale když letím někam přes půl světa primárně za fotografováním a po několikaměsíční cestě mě například někdo odcizí fotobrašnu i se všemi paměťovými kartami a to celé bez zálohy, tak do takové situace bych se opravdu nerad dostal.

Totéž doma, mám několik disků, kam vše zálohuji, mám je na více místech, kdyby se něco stalo (krádež, požár a podobně) a můžu tak v klidu spát.

Asi nejeden z vás právě kroutí hlavou, že jsem blázen, ale šláhněte si do svědomí, kolik z vás má fotografie a další dokumenty třeba jen doma ve stolním počítači? Přijít o data za několik posledních let by byla dost nepříjemná záležitost…

Každý druhý známější fotograf je něčí ambasador, proč ne vy?

Ambasadorství je u nás nastavené tak, že vás může oslovit firma s tím, že vám zapůjčí na testování produkt a chce po vás přirozeně na oplátku recenzi, tedy většinou nějaký rozsáhlejší článek a dále samozřejmě fotografie. Takže ať už jde o výrobce filtrů, stativů, nebo jakéhokoliv jiného příslušenství, je od vás očekáváno, že pak budete po nějakou dobu (většinou alespoň jeden rok) danou firmu označovat ve svých příspěvcích na Facebooku, Instagramu nebo vlastním webu. V lepším případě vám ten produkt zůstane i po skončení oficiální spolupráce k užívání, v horším jej vracíte. Podmínky se nastavují na začátku konkrétní spolupráce.

Říkáte si, proč to dělají a že na vás reklama nepůsobí? Ale kdeže, na každého působí, aniž si to vůbec uvědomujete, a pokud například několik vašich oblíbených fotografů používá stejnou značku příslušenství, řádně ji ve svých příspěvcích označuje, tak o ní za chvíli též začnete rozmýšlet. Semínko je zasazené a pomalu klíčí…

A k tomu, proč já nejsem ambasadorem? Nějaké to oslovení občas proběhne, ale zatím mě nebylo nabídnuto nic tak zásadního, abych s tím spojil své jméno. Takže si raději dané produkty sám koupím, a když se osvědčí v terénu, rád je doporučím. Další věc je fakt, že tak úplně nevěřím, že pokud vám někdo něco „věnuje zdarma“, dokážete být zcela objektivní. To člověka podvědomě prostě ovlivnit musí.

Aktuálně tedy odolávám. Snad jen když mě osloví výrobce fotoaparátů, že mně věnuje aktuální vlajkovou loď na testování, tak bez dlouhého ošívání podlehnu :)

Svého času pár let zpět takto oslovoval fotografy například Olympus, ale ten se mně pro krajinu vůbec nehodil, takže jsem s klidným svědomím odmítnul. No a jak to s Olympusem také dopadlo…

Otázka: Jak se přinutit ráno vstát na východ slunce?

Musíte to prostě dělat rádi. Žádný jiný recept neexistuje. Krajina je o světle a podmínkách na dané lokalitě a ráno je toto nejzajímavější. Pokud se vám nechce a nutíte se, foťte raději modelky vateliéru, kde si atmosféru a světlo sami navodíte. Vážně je to takto jednoduché.

Nebo pojeďte na workshop, ve skupině je to mnohem lepší. To není z mé hlavy, to jsou slova mnoha účastníků. Nedá vám to, abyste zůstali v posteli, když se ostatní chystají ven.

Rána jsou prostě nejlepší a někdy je to zážitek na celý život!

Co děláte kromě fotografie?

Pokud nefotím, nebo nezpracovávám fotografie, sedím na kole a brázdím krajinu. Ono i tohle vlastně s focením dost souvisí. Dost často nejezdím jen tak nazdařbůh. Průběžně si vyhledávám lokality na focení. Pak když mám pár dní volno, sednu na kolo a jedu si obhlédnout pár míst po ČR. Je to i výborná terapie v tom, jak úplně vypnout. Ono když si dáte denně alespoň 150 kilometrů po turistických cestách mimo asfaltky, spíte pod širákem nebo v kupce sena a koupete se v potoce, je to značka ideál. A poslední roky se taky snažím dost číst.

Otázka: Lze vaše fotografie nějakou formou zakoupit?

Ano, ozvěte se a domluvíme se. Prodávám je nejčastěji jako hotové fotografické obrazy, nebo jako digitální soubory pro různé firmy, instituce či jednotlivce pro různá použití.

Otázka: Pořádáte výstavy? Kde jsou vaše fotky k vidění?

Má poslední výstava proběhla před sedmi lety. Od té doby jsem sice nasbíral do portfolia dost zajímavých fotografií, ale výstava tak, jak bych si jí nyní představoval je dost drahý a časově náročný podnik. V budoucnu snad, ale žádnou konkrétní aktuálně nepřipravuji.

Otázka: Smím si fotografováním přivydělávat, přesto že mám práci na plný úvazek?

Samozřejmě! Zajděte si na nejbližší živnostenský úřad, požádejte o zapsání fotografické živnosti, zaplaťte malý poplatek a tradáá, je z vás fotograf. Takto lehké to opravdu je a může to udělat každý, jde o volnou živnost, nepotřebujete tedy praxi ani školy.

Vždy mě potěší, když od amaterských fotografů slyším, jak si focením občas přivydělají a i když to ani zdaleka nemají jako hlavní příjem, na občasnou koupi nějaké nové fototechniky jim to stačí. Tuto teorii razím, když už je to tak drahý koníček, ať si alespoň na tu fotografickou techniku vydělá. Samozřejmě pokud si v zaměstnání vyděláte dost, pak se do přívýdělků tohoto typu nenuťte. Ale většinou je to tak, že člověka potěší, když za svou fotku nějakou tu korunu dostane, pak terve poznáte, jestli si lidé vaší fotografické práce váží.

Související odkazy:

Nejčastější otázky - odpovědi I

Workshopy
Galerie
Facebook - michalbalada.com
Instagram - michalbaladacom