Předpověď počasí pro fotografy

Krajinář meteorologem

Často mě píšete, nebo na svých fotografických workshopech slýchávám, že mám štěstí na počasí a s tím spojené skvělé fotografické podmínky. Já rád odpovídám, že to mám prostě objednané :-) Ale jak je to doopravdy se dočtete níže.

Pokud chcete vyfotografovat dech beroucí snímky, můžete spoléhat na náhodu, nebo se sami velkou měrou přičinit. Náhoda občas opravdu zafunguje, ale máte šanci asi tak 1:100, že se to povede zrovna tam a tehdy, kdy byste si to nejvíce přáli. Při pečlivém plánování se šance mnohonásobně zvyšuje a rozumíte-li dostatečně počasí, můžete jít v mnoha případech úplně na jisto.

Plánovat se vyplatí, ušetříte si tím spoustu času a případných zklamání z nezdarů. Tyto nezdary mnohé časem dokonale odradí od fotografování krajiny úplně.

Chce to i trochu cviku, ne nadarmo se říká, že učený z nebe nespadl. Rovnou také zapomeňte na to, že se kouknete večer na počasí na Nově (nebo jakémkoliv jiné bulvární žumpě) a podle toho ráno půjdete fotografovat. Jejich předpovědi jsou nepřesné a dost často naprosto nic neříkající. Většinou se dozvíte, že tu a tam bude pršet, někde občas vyleze i slunce a z toho si vyberte. To je sice dobré na to, abyste věděli, jestli si do práce vzít deštník či nikoliv, ale pro vážnější plánování fotografování naprosto k ničemu.

Jak tedy na to?

Pozorováním a kombinací předpovědních modelů s aktuálními radarovými snímky!

Hlavní tři zdroje, které především využívám:

Pro Českou republiku je to web Českého hydrometeorologického ústavu.
Zde najdete aktuální radary ukazující srážkovou činnost (Aktuální radarová data), dále aktuální pohyb oblačnosti (Snímky z družic MSG) a především (Snímky z družic NOAA), na těch poznáte i jednotlivé vrstvy (nízká, střední, vysoká oblačnost), nebo třeba i mlhy či v zimě tolik vyhledávané inverze.

Potřebujeme však hlavně předpověď a k tomu slouží numerický model Aladin. Velmi šikovná a spolehlivá grafická předpověď teploty, srážek, větru, oblačnosti a vlhkosti. Nic není stoprocentní, ale den až dva dopředu bývá tato předpověď velmi přesná. Při stabilnějším počasí i déle. Nevýhodou je, že tu předpovědní modely jsou k nahlédnutí jen po třech hodinách, počasí v mezidobí je tak na vašem fundovaném odhadu.

Model Aladin Vám řekne vše o předpovídané teplotě, srážkách, větru, oblačnosti a vlhkosti.

Pro Slovensko je to web Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Tady naleznete v podstatě totéž, jako u našich meteorologů. Ať už jde o aktuální radarové snímky, tak i o předpověď.
Velice často využívám také Aladina, nastavíte si konkrétní místo, kam máte namířeno a už víte, co Vás čeká.

Model Aladin pro Slovensko, opět zde najdete vše co potřebujete pro plánování.

Další velice šikovnou pomůckou, se kterou ještě tyto výše uvedené předpovědi vždy konfrontuji je web norských meteorologů – yr.no

Zásadní výhoda je to při cestování po Evropě a nejen tam, nemusím sledovat předpovědi jednotlivých států, které jsou občas velice nepřesné a protichůdné. Jednoduše zadáte do horního vyhledávacího řádku místo, na které máte namířeno a s velkou pravděpodobností jej najdete. Obrovskou výhodou je zde fakt, že najdete třeba konkrétní horské chaty, vrcholy atd.
A většinou je jejich prognóza nevídaně přesná!

Další užitečné odkazy:

www.windguru.cz

www.windyty.com

www.meteo.pl/

flymet.meteopress.cz/

A v neposlední řadě je dobré sledovat také webové kamery poblíž míst, kam se chystáte fotit. Například tolik atraktivní inverze v Krkonoších a webovky na Sněžce jsou v tomto úplně ideálním příkladem. Večer stačí kouknout na aktuální situaci, projít si předpovědní modely, po půlnoci vstanu, vše zkontroluju a vyrážím. Za pár hodin už stojím na Studniční hoře a fotím luxusní divadlo, které příroda přichystala, zatímco dole v Peci pod Sněžkou se první ospalci probouzí a při pohledu ven z okna brblají, jak je zase šeredně.

Ale nic není černobílé, abychom to neměli tak jednoduché.

Při stabilním počasí (například inverzním) jdu v podstatě na jisto.
Při přechodu front jsou schopni meteorologové předpovědět pohyb oblačnosti a srážek na minuty přesně, stačí sledovat předpovědní modely. Problém je při zvlněných frontách. Tam jsou to co se předpovědí týká, občas dost velké veletoče a spoléhat nelze v podstatě na nic a na nikoho.

Čtení v předpovědních modelech může být v začátcích docela oříšek, zvlášť pokud byste například rádi nafotografovali krajinu zalitou mlhou. Ale časem už víte co a jak. Pojďme si ukázat konkrétní příklad.

Dokonalé ráno na Broumovsku
Měl jsem zálusk na mlhou zalité Broumovsko. Ideální by bylo na obloze ještě pár zbarvených mráčků, to bych byl v sedmém nebi. Vymetená obloha ještě nikdy žádné fotografii neprospěla.

Posledních pár návštěv na podzim minulého roku bylo spíše zklamáním, takže opět zkoumán norské předpovědní modely a spekuluju nad tím, zda vyrazit či nikoliv. Vše vypadá velmi nadějně. V noci má být skoro jasno a téměř bezvětří, nízká teplota kolem nuly dává tušit, že by se mohly vytoužené mlhy „navařit“ a přicházející frontální oblačnost by tomu všemu mohla vytvořit na obloze parádní kulisu. Nepřijde moc brzo? Bude mlhy dost? Nikdy to nevíte jistě…

Kolem třetí ráno vstávám a ještě kontroluju aktuální situaci na snímcích z posledních průletů družice NOAA na webu Českého hydrometeorologického ústavu. Hlavu mám pořádně zamotanou. Čechy jsou překryté nízkou oblačností, nad Broumovskem je zatím jasno, ale kdo ví, jestli se mračna přes Broumovský hřeben taky nepřevalí. Otálím, ale nakonec přeci jenom nasedám do auta a frčím.

Už v Náchodě vjíždím do mlhy husté tak, že ani mlhovky příliš nepomáhají. Kličkuju si to křivolakými silničkami podél Metuje a za hodinku a půl jsem u Adršpachu. Viditelnost asi 5 metrů, mám obavy, že mlhy je příliš… ale jakmile vylezu na vyhlídku, otevře se nade mnou nebe plné hvězd. Mléčná dráha jako na dlani a vše pod mýma nohama utopené v mlze, paráda.

Fotím hvězdy, a jak se začne rozednívat, obrátím svou pozornost na údolí pode mnou a fotím a fotím. I nahlášená oblačnost už od severozápadu putuje nad krajinou a dokresluje parádní divadlo. Všude kolem klid, jen lehký větřík šustí v korunách břízek, sovy kdesi v dálce houkají a tu a tam klapne zrcátko mého Canonu, no není to nádhera? :-)

Broumovsko zalité mlhou a na obloze přicházející frontální oblačnost. Podmínky přesně takové, jaké jsem potřeboval.

Nejdříve se vše zabarví do odstínů temně modré barvy, která postupně přejde do růžové a fialové, aby pak ještě krajinu olízlo na pár minut slunce prvními paprsky a prozářilo mlhy v údolí.

První sluneční paprsky se dotákají Javořích hor, Broumovsko

Výhled z Rocky peaku, kde jsme se kvůli vichru sotva drželi na nohou, Nový Zéland

Deset minut po východu slunce se zatahuje, barvy se z krajiny vytrácí, já pomalu balím nádobíčko a vracím se…

Související odkazy:
Workshopy
Galerie
Facebook - michalbalada.com
Instagram - michalbaladacom

21. 11. 2022 - Vložil jsem další fotografie z Norska. Nabízím poslední volná místa na zimní workshopy.