Výběr toho nejlepšího 1/2 roku 2015

VÝBĚR 1/2 ROKU 2015

Vybrat do pravidelného výběru několik fotografií, které by něčím převyšovaly ty ostatní, je pro mne tentokrát trošku problém. Přesto že jsem navštívil za posledního půl roku nespočet zajímavých fotografických lokalit, nad vším ční a v mých myšlenkách doslova vše válcuje zimní návštěva Islandu, kde se v podstatě podařilo, na co jsme „sáhli“. Doufali jsme v polární záře a ty nám nad hlavami tancovaly několik nocí. Věřili jsme, že se podíváme do některé z ledovcových jeskyní a my našli a fotografovali dokonce hned dvě z nich. Kromě toho se podařilo i několik až bláznivě barevných západů a východů slunce, které na Islandu trvají dlouhé hodiny…


Polární záře, Jökulsárlón, Island,

O tom, jak jsme naháněli polární záře, si můžete přečíst v článku: Zimním Islandem za polární září.
Jökulsárlón je pro mě doslova magické místo a vzhledem k tomu, jak krutě mě tu při všech předchozích návštěvách nevycházelo počasí, bych si nikdy ani nepomyslel, že si tu zafotím v zimě za úplňku a nad hlavou se mi bude rozprostírat tahle mrška zelená, neposedná…
Bylo to skvělé, mrazivé a nezapomenutelné!

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 17mm (17mm EQ35mm), clona: 5, expozice: 10 sec, ISO: 500, formát: RAW


Autoportrét, ledovcová jeskyně, Island

Další z nezapomenutelných zážitků. Počínaje cestou-necestou zasněženými lávovými poli (žádné cesty zde vesměs nejsou, prostě se drncáte pustinou a doufáte, že vstup do jeskyně někde najdete), kde každou chvíli hrozilo zapadnutí, propadnutí se do zamrzlého brodu a podobně, až po němý úžas při prvním vstupu do tohoto ledového chrámu.
Také o focení v ledovcových jeskyních chystám článek, jen mějte chvíli strpení, bohužel je v plném proudu svatební a portrétní sezona a na nic jiného se času nedostává.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 17 mm (17mm EQ35mm), clona: 10, expozice: 0,5 sec, ISO: 100, formát: RAW, panorama 6 fotografií vertikálně


Krajina polární záře, Island

Když se na něco těšíte, v něco doufáte a ono to nakonec opravdu vyjde, první okamžik bývá nejintenzivnější. Polární záři jsme měli možnost poprvé fotografovat u malého kostelíku Búðir na západě Islandu… krajina ozářená měsíčním svitem, nikde ani živáčka, jen hluk větru a při pohledu vzhůru jako by na Vás padala obloha, opravdu zvláštní pocit.
To místo má samo o sobě velmi silnou atmosféru. Z jedné strany ledovcem pokrytý vulkán Snæfellsjökull, z druhé rozbouřené moře a mezi tím lávové planiny, kam jen oko dohlédne.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L, ohnisko: 17mm (17mm EQ35mm), clona: 4.5, expozice: 10 sec, ISO: 1000, formát: RAW

Mondeval, Monte Pelmo, Dolomity, Itálie

Monte Pelmo přitahuje oči jako magnet a jeho silueta je snad ze všech stran dokonalá. Dlouho jsem hledal ten správný úhel pohledu, odkud by byl výhled nejpoutavější, až jsem konečně po letech našel. Z mého pohledu je to asi nejlepší výhled v Dolomitech vůbec.
I když zde to vypadá na zimní idylku, naše silvestrovské focení bylo opravdu velmi intenzivní ve všech významech tohoto slova. Víc v článku: Silvestrovské Dolomity – výjezd mimo komfortní zónu.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 70-200 f/4 L, ohnisko: 70mm (70mm EQ35mm), clona: 10, expozice: 1/5 sec, ISO: 100, formát: RAW, panorama 5 fotografií vertikálně

Roháče nad Inverzí, Malá Fatra, Slovensko

Rád říkám, že mám na workshopy počasí objednané a zde to platilo do puntíku. Letošní zima byla poměrně skoupá na inverzní počasí, které ale mají bohužel krajináři nejraději. Celý leden bylo pod mrakem, klasické šedivo, jak jej znáte ze zimních měst. Slunečních dní by člověk napočítal na prstech jedné ruky.
Předpověď na první termín workshopu však zněla jako malý zázrak, polojasno, poměrně mrazivo s možností nízké oblačnosti, paráda!
Stačilo už jen vstát hodně brzo ráno, vyšlapat na hřeben Velkého Rozsutce, schovat se do závětří a užívat si výhledy, které nám toto parádní ráno přichystalo. Fotografovali jsme na delší časy inverzi ještě před východem slunce, to nejlepší však mělo přijít až s východem. Krajinu pod námi prozářily první sluneční paprsky, Roháče na obzoru jsme měli jako na dlani, co víc si přát!

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 70-200 f/4 L, ohnisko: 145mm (145mm EQ35mm), clona: 11, expozice: 1/10 sec, ISO: 100, formát: RAW, panorama 6 fotografií vertikálně


Velký Rozsutec, Malá Fatra, Slovensko

I na druhém zimním workshopu v Malé Fatře jsme měli až neuvěřitelnou kliku na podmínky.
Ne všechno se sice podařilo, ale tento večer byl pro všechny myslím doslova nezapomenutelný.
Inverzi sice hlásili, jediná potíž byla v tom, že se držela poměrně vysoko (okolo 1500 mnm) a ještě ji rozháněl poměrně silný vítr, takže i když nejvyšší fatranské kopce měly vykukovat nad ní, většinu času tomu tak nebylo a inverzní mračna se přelévala přes všechny vrcholky.
Naštěstí máme v dnešní době k dispozici webové kamery a ta na Snilovském sedle ukazovala polojasnou oblohu. Riskli jsme to a vyrazili na Chleb. Potupně jsem nastoupil do lanovky, protože veškeré osmanstvo odmítlo jít nahoru po svých. Vyjeli jsme nahoru a tam nás, světe div se, vítal vichr a dohlednost díky mlze do dvaceti metrů. Stěží jsme viděli jednotlivé tyče zimního hřebenového značení. Tu a tam nám sice nad hlavou problesklo slunce, ale všechny vrcholy kolem se topily v neprostupné mlze. Neklesali jsme ale na mysli.
Půlhodinka šlapání na Chleb nás rozehřála, na vrcholu však čekalo velké zklamání… stále jsme byli nízko, potřebovali bychom ještě tak 50-100 výškových metrů. Fiasko se zdálo být téměř nevyhnutelné, když se na chviličku mraky roztrhly a nám se otevřel pohled přes Hromové na Slovensko zalité rychle plující inverzí, na horizontu Roháče a Vysoké Tatry.
Přeběhli jsme tedy na vedlejší vrcholek chráněný před chuchvalci inverze právě Chlebem a odtud fotili až do setmění, byla to velká paráda.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 70-200 f/4 L, ohnisko: 104mm (104mm EQ35mm), clona: 14, expozice: 30 sec, ISO: 1000, formát: RAW

Související odkazy:
Výběr toho nejlepšího - 2/2 roku 2014
Výběr toho nejlepšího - 1/2 roku 2014
Výběr toho nejlepšího - 2/2 roku 2013
Workshopy
Galerie
Facebook - michalbalada.com

21. 11. 2022 - Vložil jsem další fotografie z Norska. Nabízím poslední volná místa na zimní workshopy.