Výběr toho nejlepšího 2/2 roku 2021

Rok 2021 je za námi a i v jeho druhé polovině se povedlo navštívit několik velmi zajímavých zahraničních lokalit. No a pak hlavně podzim v Česku byl jedním slovem velkolepý, takže bylo opět z čeho vybírat.

Faerské ostrovy

Faerské ostrovy byly jedním slovem skvělé! Byl jsem z nich nadšený o to víc, že se na sever minulý rok ještě kvůli covidu příliš nemohlo. Počasí bylo vlídné, lokality fantastické, parta fotografů a fotografek opět výborná. Ideální ingredience pro povedenou fotografickou akci.

Projezdili jsme během jedenácti dnů snad všechna fotograficky zajímavá místa, ale trošku paradoxně, top byl hned tento první západ slunce.

Při příletu bylo polojasno, takže jsme si z ptačí perspektivy mohli krásně prohlédnout útesy blízko letiště. Po v tu chvíli ještě nezbytném testu na koronáč (ale příjemnou metodou stěru ze slin) jsme skočili do zapůjčeného auta a frčeli vstříc našemu ubytování v hlavním městě Fearů, tedy do Torshavnu. Vybalit, uvařit, najíst a hurá na lokalitu, protože předpověď slibovala celkem slušné podmínky.

Po půlhodince jízdy vysedáme z auta obklopeni jednotlivými zálivy, už odsud je výhled parádní. Co teprve po dvaceti minutách chůze na nejbližší vrcholek? Prostě velká pecka. Řadíme se pěkně vedle sebe, aby nikdo nikomu nelezl do záběru, a pak už jen fotíme, fotíme a zase fotíme. Čím blíže je k západu, tím je to lepší, podmínky na jedničku s hvězdičkou, prostě objednané!

A tam vpředu na skále, to není nečistota na čipu, ale človíček. Pro měřítko je celkem fajn ukázat, jak je tu krajina velkolepá.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark IV + Canon EF 16-35 f/4 L, ohnisko: 21mm (21mm EQ35mm), clona: 11, expozice: 1/200sec + 0,10 sec + 0,8sec, ISO: 100, formát: RAW, Panorama

Madeira

Tenhle ostrov v Atlantiku jsme v uplynulém půlroce navštívili hned dvakrát. V červenci a listopadu. Každý z pobytů měl svá specifika, ale oba byly fotograficky bohaté. Vysoké hory, rozeklané útesy, prastaré vavřínové lesy, vodopády, a tak dále...

Toto je asi nejzajímavější skalní formace na Madeiře. V létě jsme tam chytli krásný východ slunce. Při našem příjezdu ještě za tmy to na velkou hitparádu nevypadalo, čekali jsme do rozednění v autě a od moře k ostrovu neustále putovaly temné mraky. Skulinku v nich aby fotograf pohledal. Hráli jsme si tedy před východem slunce na balvanité pláži s dlouhými časy a doufali… a ono to přišlo! Při východu se mraky částečně roztrhaly a parádně se zbarvily. Prostě objednané.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark IV + Canon EF 16-35 f/4 L, ohnisko: 16mm (16mm EQ35mm), clona: 8, expozice: 1/10sec + 1 sec + 8 sec, ISO: 100, formát: RAW

Adršpach

Tradiční workshop v Adršpachu, kterým každý rok zahajuji podzimní maraton focení. Tradiční místo, které v podstatě nikdy nezklame a naopak často příjemně překvapí. A ani letos tomu nebylo jinak. Krásná ranní mlha nad hladinou, do toho hřejivé paprsky slunce, nikde nikdo, prostě paráda. A jako bonus letos se svítáním ani nepřilétly kachny, které nám s železnou pravidelností soustavně ničily odraz ve vodní hladině.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark IV + Canon EF 16-35 f/4 L, ohnisko: 26mm (26mm EQ35mm), clona: 11, expozice: 1/40 sec, ISO: 100, formát: RAW

Orlické hory shora

Asi to znáte. Všechny předpovědi počasí se jednoznačně shodují, že nadcházející ráno bude prostě skvělé. Ranní mlhy po večerních deštích a snad i nějaký ten mráček na obloze ještě z odcházející fronty zůstane, prostě značka ideál.

Dlouho se nemůžu rozhodnout, na které že místo to nakonec vyrazím, nakonec padne volba na Nové Město nad Metují, kde mě už několikrát podmínky vypekly a přitom by se tu dali nafotit opravdu skvělé fotky. V pět ráno tedy ještě kontroluji webkamery, sedám do auta a prodírám se mlhou hustou tak, že by se vážně dala krájet. Přijedu na vyhlídku a je to tak nějak na hraně. Mlhy je až moc. Nervózně stepuji na místě a doufám, že si klesne. No opak je samozřejmě pravdou, za pár minut nevidím na krok. Ladím předpověď a vidím, že je vše jinak. Vlhkosti je moc, má začít pofukovat, tady mě pšenka opět nepokvete. Musím někam výš. No jo, ale času není nazbyt. Sedám do auta a ujíždím na nejbližší kopec s rozhlednou, bohužel tou dobou zavřenou. Chvíli koketuji s myšlenkou prostě přelézt plot a vystoupat nahoru, ale vyjel jsem i tak dost vysoko, tak proč zbytečně riskovat.

Vytahuju si nářadíčko a čekám, až se více rozední. Pode mnou je doslova moře mlhy a za ní celý hřeben Orlických hor jako na dlani. Výborně! Jen ten zesilující vítr není úplně ideální…

No zkrátím to. Když se konečně začínají barvit mraky, mlha mě i tady přelije a já jen utírám zamlženou čočku objektivu a zoufale doufám, že se to ještě zlepší… A co myslíte? Nezlepšilo. Tahám z futrálu dron, stačí vyletět deset metrů výš a fotím. Tak přeci jen z toho něco bude!

Použitá technika: DJI Mavic PRO II, ohnisko: 28mm, clona: 3,5, expozice: 1/80sec + 1/20 sec + 0,2 sec, ISO: 100, formát: RAW

Jižní Čechy

Tenhle jihočeský rybník už se mě natrápil. Byl jsem tu tolikrát a stále ne a ne chytnout ty správné podmínky. Každý druhý už jej vyfotil líp :-) Rád bych tu měl mlhu nad vodní hladinou, jak jinak taky. Nakonec jsem byl letos na podzim rád i za toto. Fotka, která vznikla úplně neplánovaně při cestě na focení Českého Krumlova.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark IV + Canon EF 16-35 f/4 L, ohnisko: 26mm (26mm EQ35mm), clona: 11, expozice: 1/40 sec, ISO: 100, formát: RAW

Související odkazy:
Workshopy
Galerie
Facebook - michalbalada.com
Instagram - michalbaladacom

2. 10. 2022 - Vložil jsem nový článek. Nabízím poslední volná místa na podzimní akce.