Výběr toho nejlepšího 1/2 roku 2023

Sakra to to letí, půl roku 2023 je pryč…

Z fotografického hlediska se celkem dařilo. Užili jsme si 14 dní v Norsku, kdy jsme si parádně zafotili východy i západy slunce, polární záři i poletování drony bylo tentokrát časté a výživné.

V Portugalsku to byly doslova fotografické orgie, tam se povedlo snad vše, na co jsme namířili objektivy.

Kalifornie v květnu, ta prostě nikdy nezklame a vše jsme to dovršili červnovými Alpami.

Fotek plné disky, zpracovaných zatím pramálo, ale alespoň malinká ukázka tu pro vás je. Jdeme na to!

Norsko

Na Senju jezdíme už mnoho let a tahle oblast vysoko nad polárním kruhem nás nikdy nezklamala. Jsou to takové Lofoty bez lidí. Turistů je tu v zimě opravdu velice málo, na většině lokalit jsme při focení západů a východů slunce úplně sami.

Že se opět utvořila skvělá parta, o tom netřeba pochybovat. Ale tentokrát i počasí celkem spolupracovalo, takže jsme si i krásně několik dní zalétali s drony a hlavně, polární záře byla. A byla fakt skvělá!

Nadcházející zimu za polárními zářemi jedeme na můj oblíbený Island (obsazeno z poloviny, tak se klidně hlaste), ale zraje mi v hlavě plán na příští červen, kdy bych se zase na Senju a do okolí Tromsa rád podíval. Půlnoční slunce je v této oblasti nezapomenutelné.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark IV + Canon EF 16-35 f/4 L, ohnisko: 16mm (16mm EQ35mm), clona: 4,5, expozice: 5sec, 60sec formát: RAW

Portugalsko

O fotoexpedici do Portugalska jsem se už rozepsal v samostatném článku, tak tam mrkněte.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark IV + Canon EF 16-35 f/4 L, ohnisko: 16mm (16mm EQ35mm), clona: 11, expozice: 1/25sec, 0,5sec, 2sec formát: RAW

Joshua Tree NP, Kalifornie

Kalifornie v květnu, to byla jedna velká fotografická jízda. Skoro všude nám podmínky přály na jedničku s hvězdičkou. Prostě objednané!

V Národním parku Joshua Tree je mnoho míst na focení, ale na ráno u této skalní brány jsem se obzvláště těšil, protože při minulých návštěvách jsem z toho místa nevytěžil zdaleka tolik, kolik jsem si přál.

Při rozbřesku jsme pozorovali mraky, které se jako na potvoru tlačily kolem východu. Byla to ale vysoká oblačnost, která se před východem slunce slušně zbarvila, takže nám nakonec výborně posloužila. Pak stačilo chvíli počkat, než se slunce vyšplhá trošku výš nad mraky, postavit se pod skalní bránu a fotit… Tedy přesněji řečeno sypat to na paměťové karty jako smyslů zbavení, protože to byla opravdu velká paráda.

Výsledek myslím ujde :-)

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark IV + Canon EF 16-35 f/4 L, ohnisko: 16mm (16mm EQ35mm), clona: 13, expozice: 1/500sec, 1,30sec, 0,6sec formát: RAW, Panorama

San Francisco, Kalifornie

Jeli jsme na západ slunce původně úplně na jiné místo. Předpověď byla dost nejednoznačná a u moře se vše dost rychle může změnit.

Takže frčíme skrz San Francisco na jednu z pláží poblíž mostu Golden Gate. Postupně se zatahuje nízkou oblačností, až je úplně šedivo. Na parkovišti vystupujeme do patnácti stupňů, jaká změna oproti dosavadnímu pobytu s letními teplotami. Všichni se pomalu rozbíhají po pláži, natěšení na focení, ale mě bleskne hlavou, co kdybychom vyjeli nad tuhle inverzi?

Svolávám všechny zpět, skáčeme do auta, jedeme přes most na protější břeh, tady tu a tam už zase slunko probleskuje mezi mraky. Stoupáme do kopců, kde nás velmi rychle halí hustá mlha. To je dobré znamení! Jen abychom z ní vykoukli…

Oficiální vyhlídky jsou ale utopené v neprostupné šedi, takže musíme výš. Nejvýš, jak jen to jde! Parkujeme tedy na jednom z bočních parkovišť a po šotolinové cestě upalujeme nahoru v naději, že se stane zázrak.

Už v půli kopce začínám věřit, že by to mohlo vyjít a povzbuzuji ty pomalejší, ať to nevzdávají.

A nahoře? Fotografické orgie!

Mlha doslova jede kolem nás a halí celé San Francisco, jen most z ní vykukuje jako tichý strážce celého zálivu.

Pobíháme po vršku až do tmy a užíváme si tohle nevšední divadlo přírody.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark IV + Canon EF 70-200 f/4 L, ohnisko: 70mm (70mm EQ35mm), clona: 11, expozice: 1/25sec, formát: RAW, Panorama

Související odkazy:
Workshopy
Galerie
Facebook - michalbalada.com
Instagram - michalbaladacom

3. 12. 2023 - Vložil jsem nové fotografie z Islandu. Nabízím poslední volná místa na fotoexpedici Zimní Island.